Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zabijają nas powoli?

W seminarium ojców klaretynów zebrani mogli się przekonać, że prześladowania wyznawców Chrystusa dotyczą nas bezpośrednio i konkretnie.

Konferencję wygłosił jeden z przedstawicieli międzynarodowego i ekumenicznego dzieła, jakim jest Open Doors. Prosił, by nie podawać jego imienia i nazwiska oraz nie publikować wizerunku, bo wkrótce wybiera się do jednego z krajów z pierwszej piątki Indeksu Prześladowań, który dorocznie organizacja publikuje na swoich stronach. Ewentualna możliwość identyfikacji mogłaby sprowadzić na niego zagrożenie.

– Open Doors zajmuje się niesieniem pomocy żyjącym w krajach, gdzie za wiarę płaci się najwyższą z możliwych cen – mówił. Gość przytoczył zatrważające dane. Według szacunków w ostatnim wieku zostało zamordowanych więcej chrześcijan, niż w poprzedzających go dziewiętnastu stuleciach razem wziętych. Organizacja każdego roku przygotowuje Światowy Indeks Prześladowań, wskazujący na 50 krajów, w których chrześcijanie cierpią najbardziej. – Kierujemy ten dokument również do mediów i polityków w celu uświadomienia o prawdziwej sytuacji, jaka występuje na świecie – wyjaśniał. Od 14 lat statystykom przewodzi Korea Północna, gdzie chrześcijanie traktowani są jako wrogowie państwa. Na kolejnych miejscach są m.in. Irak, Syria czy Afganistan. Prelegent podkreślił także, że za liczbami stoją konkretni ludzie i ich dramatyczne historie. Kilka z nich opowiedział zebranym. Na zakończenie wykładu gość spotkania podał przykłady, jak możemy pomagać prześladowanym. Przekonywał, że podstawą są modlitwa i post, ale ważne jest także wsparcie finansowe oraz aktywne współczucie. – Chrześcijanie potrzebują konkretnego znaku duchowej łączności z braćmi i siostrami w wierze – wyjaśniał, zachęcając np. do pisania listów do więzień. Przekonywał, że jest to ogromne umocnienie. Spotkanie „Zabijają nas powoli” zostało zorganizowane przez Ruch Klaretynów Świeckich pod medialnym patronatem „Gościa Niedzielnego”. Więcej na wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama