GN 43/2020 Archiwum

Abp Kupny z posługą duszpasterską w Niemczech

Metropolita powrócił do Wrocławia po tygodniowym pobycie za zachodnią granicą. Hierarcha przebywał tam na zaproszenie kapłanów pracujących w Polskich Misjach Katolickich.

Na trasie posługi metropolity wrocławskiego znalazły się takie miasta, jak Wiesbaden, Dortmund i Osnabrück.

W tamtejszych kościołach abp Kupny sprawował Eucharystię, a ponad 100 młodych Polaków przyjęło z jego rąk sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

– Kościół jest z was dumny – mówił do nowo bierzmowanych hierarcha, podkreślając, że czasy współczesne stawiają przed chrześcijanami bardziej niż kiedykolwiek obowiązek dawania świadectwa o swoim przywiązaniu do Jezusa Chrystusa.

– Dziękuję za świadectwo, jakie daliście przygotowując się do przyjęcia tego sakramentu i życzę, by moc Ducha Świętego zawsze wam towarzyszyła. Od dziś w bowiem do was szczególnie odnoszą się słowa papieża Franciszka, że człowiek wierzący jest zarówno uczniem, jak i misjonarzem – mówił abp Kupny.

Podczas swojego pobytu metropolita spotykał się i rozmawiał z kapłanami pełniącymi posługę za naszą zachodnią granicą. Prawie dwudziestu z nich pochodzi z archidiecezji wrocławskiej. Metropolita interesował się życiem Kościoła w Niemczech, reakcjami tamtejszego duchowieństwa na pontyfikat papieża Franciszka.

Głównym tematem jednak rozmów, były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży i sposób, w jaki poszczególne diecezje przygotowują się do przyjazdu do Polski. Wielu młodych Niemców w lipcu, w drodze do Krakowa, zatrzyma się, by przeżywać Dni w Diecezjach w stolicy Dolnego Śląska.

W swoich wspomnieniach z tygodniowego wyjazdu abp Kupny szczególnie ciepło zapamiętał również spotkanie z siostrami zakonnymi posługującymi w szpitalu w Dortmundzie.

– To, co robicie, nabiera szczególnego charakteru w kontekście przeżywanego przez Kościół Roku Jubileuszowego – mówił hierarcha do sióstr, podkreślając, że szpitale, domy opieki i hospicja stanowią swoistego rodzaju wyspy miłosierdzia na morzu obojętności i dodając, że czyniąc miłosierdzie milcząco, ale bardzo skutecznie świadczymy o naszej relacji z Bogiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama