Nowy numer 39/2022 Archiwum

"Madonna pod jodłami" - o cudzie wśród cudów

Losy jednego z najcenniejszych dzieł malarskich w Polsce inspiracją dla twórców komiksu.

Projekt "komiksowy" towarzyszy wystawie "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska", którą można zobaczyć we wrocławskim ratuszu.

- Chcieliśmy stworzyć takie wydawnictwo, które dotrze do młodych ludzi, a jednocześnie będzie przekazywało jakąś wiedzę dotyczącą historii Dolnego Śląska - mówi Joanna Kacprzak z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Stąd pomysł na stworzenie "Tajemnicy Madonny z Wrocławia".

Podkreśla przy tym, że komiksy znów cieszą się rosnącą popularnością, a komiksy historyczne są pewną nowością, która już się przyjęła u odbiorców.

Pozycja opowiada o losach skradzionego tuż po wojnie obrazu Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami", który w 2012 r., po ponad 60 latach wrócił do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

- Historia tego obrazu nadaje się na scenariusz dobrego filmu sensacyjnego. Opowiada historię dwójki młodych ludzi, którzy spotykają się z emerytowaną panią konserwator zabytków, wspominającą rok 1945 i księdza zajmującego się "Madonną pod jodłami". Krok po kroku bohaterowie dochodzą do kolejnych przygód obrazu - opowiada.

"Madonna pod jodłami" - o cudzie wśród cudów   Komiks "Tajemnica Madonny z Wrocławia" nie jest pierwszym w dorobku Ośrodka Pamięć i Przyszłość" OPiP W najbliższą niedzielę w ratuszu odbędzie się spotkanie autorskie.

- Będzie ono otwarte dla wszystkich chętnych. Gośćmi będą rysownik i scenarzysta komiksu, a więc Witold Tkaczyk i Jacek Michalski. Spotkanie poprowadzi Andrzej Jarczewski. Opowiedzą o pracy komiksiarzy oraz o inspiracjach nad Tajemnicą Madonny z Wrocławia" - zapowiada J. Kacprzak. W planie są również warsztaty.

- Przygotowaliśmy niespodziankę, ale zaznaczam, że nie trzeba umieć rysować - dodaje.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 13 marca o godz. 13 w ratuszu.

Uwaga! Mamy niespodziankę dla naszych czytelników. To pięć egzemplarzy komiksu "Tajemnica Madonny z Wrocławia". Co trzeba zrobić, by je zdobyć? Przesłać nam do soboty, do godz. 21 na adres wroclaw@gosc.pl odpowiedź na pytanie: "W którym roku Lucas Cranach Starszy namalował "Madonnę pod jodłami" dla wrocławskiej katedry?".

W tytule wiadomości proszę wpisać "Madonna". Oprócz komiksów zwycięzcy, pięć pierwszych  osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź, otrzymają wejściówkę VIP na wystawę "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska". Zwycięzców poinformujemy mailem zwrotnym.

Więcej o wystawie można przeczytać w artykułach Wszystkie skarby w jednym miejscu i Zobacz cuda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy