Za nami V Przegląd Piosenki Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu.
Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, która organizuje przegląd, zwraca uwagę, że mimo swoistej niszowej grupy odbiorców, cieszy się on coraz większą popularnością. - Cieszymy się, że wykonawcy tej muzyki, którą można usłyszeć głównie w kościołach w okresie Wielkiego Postu, zjeżdżają do nas tłumnie. W tym roku przyjechało ponad 260 uczestników - 5 dużych chórów, 12 zespołów i 5 solistów. Większość z nich reprezentuje Opolszczyznę i Dolny Śląsk - wyjaśnia.
Podkreśla także, że ideą przeglądu nie jest wyłącznie zwycięstwo w konkursie. - Zależy nam na tym, by przybyli do nas muzycy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami. Oni się podpatrują i sami oceniają, jak dany zespół wykonuje utwory. Chcielibyśmy, aby nawiązali ze sobą kontakt, wymienili się telefonami i by po prostu bliżej siebie byli. I to się dzieje - wyjaśnia. Aspektem ponadludzkim jest przygotowanie do Wielkanocy. Treść utworów to dobry materiał do pasyjnych przemyśleń.
Oczywiście, podczas oceny artystycznej konkursowe jury ma ciężki orzech do zgryzienia. - Zdobywcy dotychczasowych Grand Prix to poziom muzyczny niesamowity - zauważa A. Sowa. Przekonuje jednak, że najpiękniejszy zawsze jest finał w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie prezentują się najlepsi, a na koniec wszyscy uczestnicy wykonują "Gaude, Mater Polonia".
Grażyna Kotecka, przewodnicząca jury, na co dzień jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Brzegu. Zwraca uwagę na ogromny przekrój wiekowy wykonawców - od młodzieży aż po... kombatantów. - Ogólnie poziom był wysoki. Cieszę się jednak z czegoś innego - z faktu, że w tej zabieganej codzienności ludzie mają czas na spotkanie się i poświęcenie się muzyce. To ma wymiar edukacyjny i integrujący - mówi.
Co ocenia jury? - Komisja postawiła sobie zadanie oceny wrażliwości muzycznej, jak również, skoro jest występ publiczny, strojów. Od strony brzmieniowej bierzemy pod uwagę czystość śpiewania oraz to, że musi z tych utworów płynąć pewna energia. Jestem usatysfakcjonowana naszym tegorocznym wyborem i zwycięzcą - dodaje G. Kotecka.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę pieniężną, a pozostali laureaci nagrody rzeczowe, m.in. sprzęt hi-fi. Patronat medialny nad V Przeglądem Pieśni Pokutnej i Pasyjnej objął "Gość Wrocławski".
Grand Prix konkursu zdobył zespół wokalny "Il Canto Con Gioia" (wł. Śpiew z radością), działający przy Wyższej Szkole im. Jańskiego w Opolu. Zobacz i posłuchaj zwycięzców.
Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu - Il Canto Con Gioia
Michał Baryłowicz