Okiem historyka sztuki

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zapraszają 17 marca na otwarty wykład (połączony z prezentacją multimedialną) z cyklu Historia Magistra Vitae pt. "Rzeźba romańska na Śląsku".

Prelekcja przeniesie nas do średniowiecza, gdyż rozkwit rzeźby romańskiej przypadł w naszym kraju na koniec XII wieku.

Przez jakiś czas stylistyka romańska współistniała z gotycką, jednak ostatecznie musiała jej ustąpić. Jako przykłady rzeźby romańskiej w naszym regionie historycy sztuki wskazują na te, które pochodzą m.in. z opactwa na Ołbinie, dawnego kościoła augustianów we Wrocławiu (czyli obecnie kościoła NPM na Piasku), czy z ówczesnego kościoła opackiego w Trzebnicy, który został fundowany przez Henryka Brodatego i jego żonę Jadwigę (św. Jadwigę Śląską).

Wykład odbędzie się 17 marca (czwartek) w sali nr 30 w gmachu głównym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (pl. Katedralny 1).

Wykład wygłosi dr Jacek Witkowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik naukowy Zakładu Historii Sztuki Pradziejowej i Średniowiecznej.

„Historia Magistra Vitae” to cykl wykładów otwartych organizowany przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (Katedra Historii Kościoła na Śląsku) oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Prelekcje przybliżają dziedzictwo kulturowe mieszkańców ziemi śląskiej. Wstęp zawsze jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: