Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bp Kiciński: Kościół trzeba poznać od środka

Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej dziś był gościem TVP Wrocław. Rozmowa Faktów na temat przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, ale także miejsca Kościoła we współczesnym świecie będzie emitowana w Wielki Piątek.

Paulina Wąsińska, dziennikarka prowadząca rozmowę zainteresowała się m.in. zawołaniem biskupim bp. Jacka „Ut unum sint”, pytając o to, jak Kościół dziś może budować jedność w świecie.

– Dokładnie tak samo jak budujemy jedność w naszych rodzinach – odpowiedział hierarcha. – Jeśli zależy nam na tym, by w naszej rodzinie wszyscy dobrze się czuli, chcieli być ze sobą, musimy przede wszystkim umieć znaleźć dla siebie czas – dodał.

Tłumaczył przy tym, że jak w rodzinie ważne jest, by ludzie umieli ze sobą spokojnie rozmawiać, dzielić się tym, co przeżywają, tak w Kościele ważna jest umiejętność słuchania drugiego człowieka oraz gotowość bycia zawsze blisko niego.

W dalszej części rozmowy bp. Jacek przestrzegał m.in. przed ocenianiem Kościoła na podstawie powierzchownych opinii. – Idąc ulicą możemy zobaczyć piękną fasadę kamienicy, ale żeby powiedzieć coś więcej o tym domu, trzeba wejść do środka, zobaczyć jak wygląda a przede wszystkim poznać ludzi, którzy ten dom tworzą. Tak samo jest z Kościołem – zauważył biskup. – Zatrzymując się na fasadzie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, możemy wypowiadać fałszywe stwierdzenia – zaznaczył.

Po rozmowie bp Jacek odwiedził wszystkich pracujących przy produkcji programu w tzw. „reżyserce” życząc im błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To pierwsza wizyta nowego biskupa wrocławskiego w Telewizji Polskiej od przyjęcia przez niego sakry. Zarówno hierarcha, jak i dziennikarze są otwarci na kolejne spotkania i inspirujące rozmowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama