Nowy numer 44/2020 Archiwum

Noc Bożego Miłosierdzia

Abp Kupny: Noc może być czasem, w którym człowiek doświadcza Bożego działania.

W Archidiecezji Wrocławskiej dziś rusza Noc Konfesjonałów. Spowiednicy będą czekali na tych, którzy pragną się wyspowiadać w trzynastu kościołach.

To decyzja metropolity wrocławskiego, który chciał, aby w Roku Miłosierdzia na Dolnym Śląsku dwukrotnie dać wiernym możliwość skorzystania z sakramentu pojednania także poza wyznaczonymi godzinami: podczas akcji „24 godziny dla Pana” oraz „Nocy Konfesjonałów”.

Dzięki temu dziś w nocy Dolnoślązacy będą mogli wyspowiadać się w 13 kościołach.

– Czytając Pismo Święte możemy zauważyć, że najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia miały miejsce w nocy – mówi w rozmowie z KAI abp Kupny i wylicza: – Pan Jezus narodził się w nocy. Zmartwychwstał kiedy była noc. W czasie nocnej rozmowy z Nikodemem wypowiedział jedne z najpiękniejszych słów zapisanych w Biblii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Zdaniem księdza arcybiskupa noc może być czasem, w którym człowiek szczególnie doświadcza Bożego działania. – Kiedy wypełnimy wszystkie obowiązki, milkną rozmowy i hałas wokół nas, wówczas łatwiej usłyszeć Tego, który przemawia w ciszy naszego serca – podkreśla metropolita wrocławski.

Abp Kupny zwraca uwagę na słowa papież Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”: „są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca” oraz „Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka”. – Miłosierdzie mamy głosić nie tylko słowem, ale także czynem – zauważa metropolita wrocławski i dopowiada: – Służąc w konfesjonale i czekając na penitentów przez całą noc stajemy się znakiem Ojca, który pragnie powrotu marnotrawnego syna. Do tego wzywa nas papież, prosząc, by spowiednicy przyjmowali wiernych właśnie jak Ojciec z łukaszowej przypowieści.

Ksiądz arcybiskup przyznaje, że w ostatnim czasie obserwuje, iż wielu ze względu na swoje obowiązki, nie ma możliwości wyspowiadania się w parafiach wtedy, gdy spowiedź jest organizowana. – Są także ci, którzy przyjeżdżają zza granicy, by Święta Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w kraju. Poprzez „Noc Konfesjonałów” pragniemy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy pragną w Triduum Paschalne wkraczać w stanie łaski uświęcającej – puentuje hierarcha.

Kościoły, w których będzie można przystąpić do spowiedzi:

 1. Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela - pl. Katedralny
 2. Parafia Bożego Ciała – ul. Bożego Ciała 1
 3. Parafia św. Mikołaja – ul. Św. Antoniego 30
 4. Parafia św. Ignacego Loyoli – ul. W. Stysia 16
 5. Parafia św. Klemensa Dworzaka – al. Pracy 26
 6. Parafia św. Augustyna – ul. Sudecka 90 – Krzyki
 7. Parafia św. Antoniego – al. Jana Kasprowicza 26 – Karłowice
 8. Parafia NMP Matki Pocieszenia- ul. Wittiga 10 – Dąbie
 9. Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego – ul. Horbaczewskiego 20 – Gądów
 10. Parafia Ducha Świętego – ul. Bardzka 2/4
 11. Parafia św. Jana Apostoła – ul. Królewska 30 – Zakrzów
 12. Parafia Odkupiciela Świata – ul. Macedońska 2 – Polanka
 13. Parafia św. Karola Boromeuszka – ul. Krucza 58
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama