Byłeś? Przejdź ją raz jeszcze raz. Może coś innego cię poruszy. Nie byłeś? Wybierz się więc w podróż do własnego wnętrza. Publikujemy pełne rozważania z tegorocznej Akademickiej Drogi Krzyżowej ulicami Wrocławia. Warto w Wielki Piątek wziąć swój krzyż raz jeszcze.
Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony
Nagość niewolnika była czymś naturalnym – nie naruszała poczucia wstydu. Niewolnik nie był człowiekiem. W świetle prawa był jedynie przedmiotem, rzeczą ruchomą - res mobilis. Natomiast ludzi wolnych, skazanych na śmierć, obnażano przed egzekucją, aby ich bardziej poniżyć. Ten właśnie los spotyka Chrystusa Pana. Ale w świecie, którym poniża się i publicznie obnaża ludzi wewnętrznie czystych zaczyna tryumfować nagość powiązana z nieczystością i grzechem. To jest ta nagość, którą po pierwszym upadku odkrywa Adam odpowiadający Panu Bogu: „przestraszyłem się, bo jestem nagi i ukryłem się” (Rdz 3,10), nagość rozrywająca pierwotną harmonię, obawiająca się Tego, który jest Miłością.
Natura nie znosi próżni. W świecie, w którym czystość jest lekceważona i poniżana, jej miejsce wypełnia przeciwieństwo - szerzy się powszechna nieczystość. Piękno miłości, także miłości erotycznej, przesłania jej karykatura. Miłość zamienia się w przyjemność, a przyjemność w towar, którym się powszechnie handluje. Z czasem handel ten staje się potężną gałęzią przemysłu - od wszechobecnych reklam starających się upchnąć dowolny produkt używając skojarzeń seksualnych, przez sieci sklepów z skrupulatnie zamalowanymi oknami wystaw, masową dystrybucję pornografii w internecie, aż po potworność handlu żywym towarem i współczesne niewolnictwo, w którym człowiek znów staje się wyłącznie rzeczą. Nie można o tym nie mówić. To zbyt poważna sprawa, zbyt głęboka rana naszej współczesności, by o niej milczeć.
Erotyka, wielki dar Stwórcy dany człowiekowi, bo przecież „na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27), jeżeli nie ujmiemy jej w służbę miłości, zaczyna służyć egoizmowi – samozaspokojeniu. Inni ludzie stają się rzeczami. W takim świecie seks oddziela się od miłości erotycznej i staje się powszechnie dostępnym towarem oferowanym dla coraz młodszego grona konsumentów, także dzieci.
Dlatego walka każdego ucznia i uczennicy Chrystusa z wszechobecnymi pokusami, walka, w której się nie poddają, w której dążą do życia w czystości, jest walką o ocalenie miłości w naszym świecie. Jest niezgodą na to, aby ze słów „wierność” i „małżeństwo” oraz „tkliwość”, „intymność”, „zaufanie”, „wzajemne powierzenie się sobie”, nie wyparowało ich znaczenie, by nie stały się pozbawionymi treści frazesami.
Panie Jezu z szat obnażony, prosimy Cię, by Twoje poniżenie umacniało nas w dążeniu do czystej miłości, dodawało nam wiary, że taka miłość jest w naszym życiu możliwa i owocowało budowaniem przyjaźni, której Ty jesteś Początkiem i Końcem.
Stojąca pod krzyżem Matko Pięknej Miłości, dopomóż nam w budowaniu dobrych i wiernych relacji, abyśmy potrafili tworzyć rodziny, które - wzajemnie się umacniając na drodze wzrastania w miłości - przemieniały swoje otoczenie czyniąc nasz świat bardziej ludzkim.