Nowy numer 43/2020 Archiwum

Także wy jesteście światłością świata

Uroczystej liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Józef Kupny.

Homilię wygłosił bp Andrzej Siemieniewski. Podkreślił we wstępie, że tej nocy doświadczamy zwycięstwa światła, życia i Bożej obecności, zwycięstwa nad wszelkim mrokiem, ciemnością, śmiercią i grzechem. Tłumaczył znaczenie poszczególnych części Wigilii Paschalnej.

Nawiązał do liturgii światła i zapalenia paschału symbolizującego Zmartwychwstałego. Cytował słowa wypowiadane przez kapłana podczas żłobienia na świecy znaku krzyża: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, alfa i omega, bo do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków".

Wyjaśniał, że słowa te są zarówno historyczne jak i współczesne. - W wigilię Paschy wspominamy wydarzenia sprzed 20. wieków, ale doświadczamy, że wydarzenia te dotykają także nas, że przeżywamy je nie tylko wspominając Chrystusa, ale prawdziwie z Jezusem - mówił. Tłumaczył, że Chrystus jest zarówno początkiem i końcem, czyli wyznacza kierunek i sens ludzkiego życia.

- Rozpalenie ognia było symbolem tego, że Syn Boży wyszedł od Ojca, który mieszka w światłości niedostępnej. Było to symbolem tego, że Ojca nikt z ludzi nie widział i widzieć nie jest w stanie. W ten sposób wczuliśmy się jakby w sytuację całego rodzaju ludzkiego, któremu Bóg określił właściwe czasy i granice zamieszkania, aby ludzie szukali Boga niejako po omacku. To tę sytuację, sprzed Chrystusa, sprzed Objawienia uświadomiliśmy sobie tam, na zewnątrz - przekonywał.

Bp Siemieniewski zaznaczył, iż w kolejnych czytaniach szliśmy śladem Objawienia Bożego. - A najbardziej mogliśmy to zobaczyć, gdy Paschał został wniesiony do świątyni, bo świątynia jest obrazem Kościoła chrześcijan, czyli tych, którzy nie żyją już w mroku poszukiwań po omacku, ale tych którym zostało objawione, którym sam Bóg dał poznać, wspólnotę, w której zmartwychwstały Chrystus jest nie tylko wspominany, ale jest obecny i jest płomieniem rozjaśniającym ciemności - mówił.

Hierarcha zwrócił również uwagę na rozprzestrzeniające się światło po całej świątyni. - Pan Bóg pragnie, by światło wiary, pewność tego, że Jezus żyje, dotarło do każdego człowieka w najdalszych zakątkach ziemi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama