Nowy numer 42/2019 Archiwum

To dopiero początek

Koniec Triduum Paschalnego? Święta trwają! Nie prześpij Wielkanocnego Poniedziałku i kolejnych dni Oktawy! To czas na wspólne uwielbienie Zmartwychwstałego.

W ostatnich latach Wielkanocny Poniedziałek nabiera szczególnego rysu – i nie chodzi tylko o nowe „aranżacje” dawniejszego biegania po okolicy z wiadrem w dłoni. Gdy już zakończą się najważniejsze liturgiczne obchody, gdy mija najświętsza w roku Noc i najpiękniejszy poranek, gdy przeżyjemy już pierwsze, co roku nowe, zdumienie i zachwyt tajemnicą Paschy, gdy już nacieszymy się nieco obecnością najbliższych, uraczymy jajami, żurkiem, mazurkami, nasycimy oko pisankami i zieloną rzeżuchą… co wtedy? Czas na wspólne wielbienie Zwycięskiego Baranka!

To w Wielki Poniedziałek wrocławianie już kilkakrotnie przeżywali niemałe zdziwienie, gdy popołudniu na rynku rozpoczynał się ekumeniczny Taniec Wielkanocny. Od kilku już także lat mogą brać udział w wieczornej modlitwie uwielbienia. Tym razem okazja ku temu nadarza się m.in. na wrocławskich Sołtysowicach, gdzie w kościele pw. św. Alberta Wielkiego przy ul. Redyckiej 10-12 rozpocznie się o 19.00 Uwielbienie dla Zmartwychwstałego, oraz na wrocławskim Strachocinie. W parafii pw. NMP Bolesnej, przy ul. Tatarakowej 1, od 19.00 będzie trwać modlitwa uwielbienia „Radosna Pieśń.”   

Co z kolejnymi dniami? Trwa Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego; specjalne czuwanie z soboty na niedzielę (z Mszą św. o północy) zaplanowano m.in. w parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu; w samą niedzielę rozpocznie się we Wrocławiu peregrynacja Światowych Dni Młodzieży… A przedtem w liturgii codziennie nowe "promyki" wielkanocnego światła. Maria Magdalena, uczniowie idący do Emaus...

„Święta, święta i po świętach?” W żadnym wypadku. To dopiero początek. Życzymy nieustającej radości z kroczenia dzień za dniem w orszaku Zwycięskiego Pana. Niech droga przez każdą pustynię szybko się kończy, złowrogie morza niech się rozstępują, a każdy mroczny grób wypełnia się światłem!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • jagu
  27.04.2016 08:46
  Red. Tomasz Lis opiera się na aktualnych ustaleniach naukowców IPN (A.D. 2015), które pewne akcje "Łupaszki" określają mianem zbrodni wojennej.
  Jak w innym komentarzu cytuję dr. Pawła Rokickiego, autora książki "Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich "(cytat za http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/15322,ZBRODNIA-DUBINSKA-A-MAJOR-LUPASZKOquot.html):
  "W konsekwencji stwierdzam, że ofiarami akcji 5. Brygady AK padły przede wszystkim kobiety i dzieci (ok. 75% wszystkich zabitych). Negatywnie weryfikuję zaś wcześniejszą obiegową wersję o tym, że cywile byli jedynie dodatkowymi, czy też nawet przypadkowymi ofiarami walki. Udowadniam, że zostali oni zastrzeleni na skutek celowego działania podkomendnych rtm. „Łupaszki”. W czasie zaś akcji w Dubinkach nie doszło do żadnej walki, w szczególności z litewską policją, której tam po prostu nie było. Ustalenia te nie pozostawiają wątpliwości, że akcja odwetowa 5. Brygady AK była zbrodnią wojenną na ludności cywilnej."
  W dalszej części cytowanego tekstu Autor dowodzi, że nie są znane przesłanki potwierdzające hipotezę (de facto życzeniową), jakoby zbrodnia została dokonana wbrew rozkazom (ówczesnego) rtm. Szendzielarza.
  Osobiście smuci mnie powszechne wybielanie postaci płk. Szendzielarza. To typowy przykład odwróconej hierarchii: Ojczyzna, Honor, (na końcu) Bóg. Długo by pisać, ale wolę odesłać do felietonu red. Kucharczaka http://gosc.pl/doc/2808834.Niebo-dla-Polakow
  doceń 0
 • JAWA25
  27.04.2016 22:09
  nazwa "wyklęci" brzmi dziwacznie
  lepiej niezłomni
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL