Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mówię, o czym macie myśleć...

…czyli jak na podstawie dolnośląskich mediów można uczyć się teorii komunikacji.

Środki społecznego przekazu rzadko decydują o tym, co odbiorcy myślą, ale mają olbrzymi wpływ na to, o czym myślą – to jedna z podstawowych tez osób zajmujących się teorią komunikowania społecznego i badających tzw. model porządku dziennego. Mówiąc najprościej – polega on na tym, że media posiadają tę niezwykłą moc konstruowania listy najważniejszych (oczywiście ich zdaniem) wydarzeń. W efekcie tego pośród wielu tematów, osób, organizacji i pojawiających się tendencji w określonym społeczeństwie niektóre z nich zostają szczególnie wyeksponowane, przyciągają uwagę opinii publicznej inne zaś są pomijane lub bagatelizowane. Tyle teorii, a teraz praktyka.

Ostatni weekend we Wrocławiu stał pod znakiem trzech pochodów, procesji, zgromadzeń – jakkolwiek byśmy ich nie nazwali – pewne wydarzenia przyciągnęły setki osób. Były to: protesty przeciw stanowisku polskich biskupów o ochronie życia ludzkiego, marsz w obronie demokracji oraz rozpoczęcie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży.

Kolejność, w jakiej wymieniam te wydarzenia nie jest przypadkowa. Podczas przeglądu poniedziałkowej lokalnej prasy (tzw. świeckiej) można bowiem wiele przeczytać na temat argumentów zwolenników aborcji, trochę mniej na temat KOD-u, a zupełnie nic na temat kilkuset młodych witających krzyż i ikonę ŚDM na wrocławskim Rynku, idących w procesji do katedry i biorących udział w nocnym czuwaniu przy znakach, które młodzieży przekazał św. Jan Paweł II. Przypadek? Podobno te są tylko w gramatyce…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Aluno
  15.04.2016 12:25
  Cieszę się, że taki film powstał. Tylko kiedy będę mogła go zobaczyć? Może można go kupić? ?? Proszę o informację
 • JAWA25
  17.04.2016 13:15
  Nazwa "Żółnierze Wyklęci" powinna być zastąpiona jakąś lepszą, jak Niezłomni. Nazwa "Polska Ludowa" użyta w artykule jest niehistoryczna i powinna być eliminowana, chyba że ktoś pisze ją w cudzysłowie.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL