Symbole ŚDM pielgrzymowały po brzeskich szkołach i kościołach.
– Podczas Dni w Diecezjach będziemy gościć w naszym mieście 50 Włochów i prawdopodobnie ok. 180 Francuzów – mówi wolontariuszka Ala, tłumacząc, że
główny punkt przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Brzegu funkcjonuje przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego, ale oczywiście pozostałe parafie też włączają się w organizację. – Wciąż zapraszamy do zaangażowania się w wolontariat kolejne osoby – znające języki, lubiące fotografować, ale też z innymi talentami. Jak będziemy w Brzegu przeżywać ten czas? Na pewno odbędą mercy festy.
Na dużej scenie pod kościołem św. Mikołaja wystąpią laureaci brzeskiego festiwalu piosenki religijnej „Corda Cordi” (zwykle odbywa się w czasie zimowych ferii, tym razem jednak został przeniesiony na lipiec). W sobotę podczas Dni w Diecezjach wszyscy razem udamy się do Wrocławia.
Wśród brzeskich inicjatyw związanych z ŚDM znalazła się „słodka akcja” – mieszkańcy upiekli ciastka. Dochód z ich sprzedaży zasilił fundusze niezbędne dla ugoszczenia młodych przybyszów. – Na pewno zorganizujemy dla nich także rozmaite zabawy integracyjne – mówi Marta z parafii Podwyższenia Krzyża św., gdzie w wolontariat włączyła się młodzież z KSM-u. Tłumaczy, że Francuzi chcą być ulokowani razem. Być może trafią do domu parafialnego albo w inne miejsce mogące ich pomieścić.
– To jest czas przeżywania duchowej łączności z obu papieżami. Tym w niebie – św. Janem Pawłem II, który poświęcił krzyż i ikonę 32 lata temu – i papieżem Franciszkiem – usłyszeli brzeżanie w kościele św. Mikołaja. Zanim symbole ŚDM znalazły się w świątyni, najpierw stanęły tuż obok, przy wielkim pomniku św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. odmówiono Różaniec, odprawiona została Msza św. – Spotykając się przy krzyżu ŚDM spoglądamy na nasza wiarę przez pryzmat krzyża, ale i z nadzieją zmartwychwstania – podkreślał ks. Piotr Szwaj. I przywołał słowa Papieża-Polaka, nawołując między innymi: „Ponieście go [krzyż] na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Dodał, że obok krzyża i ikony znajduje się flaga zatytułowana „Miłosierdzie to…” Każdy może na niej napisać, jak rozumie Boże Miłosierdzie.
Wieczorem symbole dotarły do parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie uroczyście powitano je podczas ceremonii przy wejściu do świątyni – w Bramie Miłosierdzia. Na początku czuwania zebrani zostali zaproszeni do udziału w Mszy św.
Zobacz także TUTAJ