Nowy numer 25/2018 Archiwum

Biało-czerwone światło pamięci

W ramach oficjalnych obchodów 6. rocznicy tragedii smoleńskiej na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich przed Urzędem Wojewódzkim zapalono 96 biało-czerwonych zniczy. Nocą nad Odrą tworzy to bardzo widoczny efekt.

- Trzy lata po nadaniu bulwarowi imienia Marii i Lecha Kaczyńskich uznaliśmy, że warto również w tej przestrzeni, na tle Urzędu Wojewódzkiego, wspomnieć osoby, które zginęły 6 lat temu, lecąc do Katynia. Pamiętajmy, że chciały one uczcić poległych oficerów zamordowanych przez NKWD - mówi Stanisław Kamykowski, sekretarz ruchu im. Lecha Kaczyńskiego na Dolnym Śląsku.

Pomysł pojawił się spontanicznie i został zrealizowany mimo ulewnego deszczu. Symbolika pamiątkowego wydarzenia jest bardzo prosta i zrozumiała. W locie zginęło 96 osób, a kolory biały i czerwony są barwami narodowymi, ale to nie wszystko.

- Dodam jeszcze, że nasze barwy kojarzą się z jednej strony z niewinnością (biały), a z drugiej z przelaną krwią (czerwony) - wyjaśnia S. Kamykowski.

Obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej nie koordynuje żadna partia polityczna, ale koalicja organizacji pozarządowych, które tworzą komitet honorowy.

Bulwar Kaczyńskich to odnowiona część wybrzeża Odry   Bulwar Kaczyńskich to odnowiona część wybrzeża Odry Maciej Rajfur /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma