- Uwaga na Mongolię, to jest magnolię! - krzyczał raz po raz o. Mariusz Simonicz, gdy po opuszczeniu auta krzyż ŚDM znalazł się tuż pod drzewem obsypanym wiosennymi kwiatami.
Magnolia zakwitła w samą porę, by godnie przywitać krzyż i ikonę Matki Bożej, które w niedzielne południe znalazły się wśród studentów DA "Redemptor". Młodzież, a także inni mieszkańcy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia modlili się przy symbolach ŚDM, śpiewając kanony. Obejrzeli również film – teledysk stworzony do specjalnego hymnu, jaki na ŚDM przygotowała grupa redemptorystów.
O. Mariusz, duszpasterz DA "Redemptor", mówił o kilku spośród 8 błogosławieństw. Wyjaśniał m.in., że "błogosławieni czystego serca" to nie ci, którzy biorą prysznic dwa razy dziennie, ani nie ludzie skoncentrowani jedynie na czystości w sferze seksualnej, lecz dbający o "higienę duchową" na różnych płaszczyznach. A co z "błogosławionymi miłosiernymi"? – Trzeba być miłosiernym także wobec siebie. Nie zamykać samego siebie w więzieniu nieprzebaczenia, poczucia winy – mówił. I zachęcał, by zadbać o "ocieplenie klimatu" – tego pomiędzy ludźmi, gdzie często panuje przeraźliwy chłód.
Brat Władysław Piwko ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego pełni w naszej diecezji funkcję kierowcy samochodu wożącego symbole ŚDM. Pracował w Rzymie akurat w czasie, gdy św. Jan Paweł II przekazywał młodym krzyż ŚDM Agata Combik /Foto Gość
W parafii – a właściwie przy duszpasterstwie akademickim – działa punkt przygotowań do ŚDM, gdzie działa prawie 50 wolontariuszy. – Spodziewamy się na Wittigowie prawie 800 osób (skorzystają z tutejszych akademików), odbędzie się u nas jeden z tzw. Mercy Festów – tłumaczy o. Mariusz. – To będą głównie ludzie z parafii redemptorystowskich z całego świata. Przyjadą m.in. z Iraku, wraz z biskupem redemptorystą, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Ukrainy, Białorusi, Wschodu.
Wielu studentów wybiera się również do Krakowa, gdzie jeszcze przed przyjazdem papieża Franciszka odbędzie się tzw. Dzień Alfonsjański (od imienia założyciela redemptorystów św. Alfonsa Liguoriego), z udziałem ponad 1000 osób. – Przez cały dzień na Rynku Podgórskim w Krakowie będą trwać rozmaite wydarzenia – katechezy, koncert, modlitwa uwielbienia – wyjaśnia o. Mariusz, wspominając także o corocznych Redemptorystowskich Dniach Młodzieży.
Trzeba dodać, że symbolom ŚDM w naszej diecezji towarzyszy nieustannie brat Władysław Piwko ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, pełniący funkcję kierowcy. Czy to trudna służba? – Nie, jeśli pełni się ją z miłością, jest piękna! – mówi z przekonaniem, dodając, że ma z krzyżem ŚDM szczególne wspomnienia. – Byłem w Rzymie, kiedy św. Jan Paweł II przekazywał go młodym. Pracowałem w Wiecznym Mieście przez 11 lat, od 1982 do 1993 r. – mówi. Jak do tej pory, jeśli chodzi o peregrynację symboli ŚDM w naszej archidiecezji, najbardziej utkwiły mu w pamięci wizyty krzyża i ikony w Miliczu oraz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu.
Zobacz także TUTAJ.