Podczas wrocławskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, w niedzielę 17 kwietnia, będzie można zobaczyć zrekonstruowane regalia.
Chodzi o koronę, berło i jabłko – polskie insygnia koronacyjne, które zostały zniszczone przez Prusaków po III rozbiorze Polski. Zrekonstruowane regalia zostaną pożyczone na wrocławskie uroczystości przez Adama Orzechowskiego z Nowego Sącza, który – korzystając z dostępnych dokumentów, opisów – doprowadził do ich bardzo starannego odtworzenia.
Wiesława Grzybkowska, koordynatorka wrocławskich obchodów, tłumaczy, że ponoć ukradzione ze skarbca na Wawelu w 1795 r. insygnia, zanim zostały zniszczone, wiezione były właśnie przez Wrocław. Zostały prawdopodobnie przetopione na pruskie pieniądze. A. Orzechowski kupił kilka takich monet i wtopił w replikę korony, co sprawia, że istnieje przynajmniej symboliczna łączność między kopią i oryginalną koroną, którą koronowani byli władcy począwszy od Władysława Łokietka po Stanisława Augusta Poniatowskiego (z kilkoma wyjątkami).
Rekonstrukcja była możliwa m.in. dzięki temu, że Stanisław August Poniatowski po swojej koronacji zlecił dokładne opisanie insygniów. Malarz Krzysztof Józef Werner wykonał wówczas rysunki stroju koronacyjnego, sportretował również króla. Rekonstruktorzy musieli jednak rozstrzygnąć wiele wątpliwości (np. kwestię przedstawienia korony na innym obrazie, którego autorem jest Marcello Bacciarelli, gdzie korona ma nieco innym wygląd).
Kopia insygniów wystawiona będzie we wrocławskiej katedrze podczas Mszy św. w niedzielę o 13.00; będzie ją można oglądać do 15.00.
Zobacz więcej na: www.replikiregaliowpl.com.