Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup pomocniczy. Urodzony 30 sierpnia 1968 r. w Turku, diec. włocławska, wyświęcony na kapłana 27 maja 1995 r. w katedrze wrocławskiej. Mianowany biskupem pomocniczym wrocławskim 13 lutego 2016 r., konsekrowany 19 marca.

Bp prof. Kiciński CMF urodził się 30 sierpnia 1968 r. w Turku, diec. włocławska. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1983 r. rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Turku, którą ukończył zdaniem egzaminu dojrzałości w 1988 r. W tym samym roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Od 1989 r. rozpoczął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, których zwieńczeniem była obrona pracy magisterskiej w zakresie psychologii nt. "Koleżeństwo i przyjaźń u młodzieży szkół średnich". 27 maja 1995 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1995 -1996 posługiwał duszpastersko jako wikariusz parafialny w Łodzi. W 1996 r. został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2000 r. obronił pracę doktorską nt. "Celibat w życiu kapłańskim. Studium na podstawie publikacji polskojęzycznych po Soborze Watykańskim II". W tym samym roku objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego Misjonarzy Klaretynów we Wrocławiu, który pełnił do 2004 r. Był także odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowo-powołaniowe w latach 1999-2005. Od roku akademickiego 2002/2003 rozpoczął pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, podejmując wykłady z teologii duchowości.

W 2004 r. został wybrany do Zarządu Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów na urząd prefekta ds. duchowości, który pełnił do 2010 r. W tym też czasie podjął obowiązki opiekuna postulantatu Misjonarzy Klaretynów w Kudowie-Zdroju. Po dwóch latach ponownie objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego we Wrocławiu, który pełnił do 2013 r.

W 2006 r. został mianowany redaktorem naczelnym pisma naukowego „Życie Konsekrowane”, dyrektorem Podyplomowych Studiów Teologii Życia Konsekrowanego PWT we Wrocławiu oraz członkiem Rady ds. Życia Konsekrowanego Archidiecezji Wrocławskiej. W 2009 r., decyzją ówczesnego metropolity abp. Mariana Gołębiewskiego, został mianowany wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego archidiecezji wrocławskiej i przewodniczącym Rady ds. Życia Konsekrowanego oraz członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej. W 2015 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany konsultorem Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

Od początku pracy dydaktyczno-naukowej na Papieskim Wydziale Teologicznym uczestniczył w pracach Katedry Teologii Duchowości, będąc adiunktem bp. prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego. W 2010 r. został powołany na stanowisko kierownika Katedry Teologii Duchowości Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego. W 2011 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym PWT we Wrocławiu, a w 2015 r., decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułów Naukowych i dekretem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego i Wielkiego Kanclerza PWT, uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

Mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym wrocławskim ze stolicą tytularną Margo 13 lutego 2016 r. przyjął sakrę biskupią 19 marca 2016 r. Głównym konsekratorem był metropolita wrocławski, abp Józef Kupny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy