Nowy numer 49/2020 Archiwum

Abp Kupny poświęcił kamień węgielny

W Dolnośląskim Centrum Onkologii rusza budowa Nowoczesnego Centrum Chorób Piersi. Będzie to największy w Polsce trzykondygnacyjny obiekt szpitalny wykonany w systemie modułowym o powierzchni około 2,5 tys. mkw.

W nowym obiekcie, którego koszt powstania szacuje się na prawie 25 mln zł, znajdzie się sala operacyjna, spełniająca najwyższe standardy funkcjonalne, oddział szpitalny z wygodnymi salami dla pacjentek, gabinetami zabiegowymi, opatrunkowymi i konsultacyjnymi.

Nowy oddział będzie także wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny dla pacjentek z rakiem piersi. W planach jest również stosowanie zaawansowanych technik leczenia.

- Rak piersi jest najczęściej występującym w krajach rozwiniętych nowotworem złośliwym wśród kobiet - podkreślano podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu. W Polsce co roku zapada na niego 16 tys. nowych osób. Szacuje się, że w 2020 roku zachorowalność ta wzrośnie do poziomu ponad 20 tysięcy. To druga, po raku płuca, przyczyna zgonów Polek z powodu chorób nowotworowych.

- Moja obecność na uroczystości jest przede wszystkim wyrazem uznania dla władz szpitala, które podejmują tę ważną i potrzebną inwestycje - wyznał w rozmowie z KAI abp Kupny, podkreślając, że podczas trwającego w Kościele Roku Jubileuszowego każda działalność, która zmierza do tworzenia nowych przestrzeni świadczenia miłosierdzia wobec drugiego człowieka, warta jest wsparcia.

- Na uwagę zasługuje rozmiar inwestycji i jej charakter, dzięki którym pacjentki z podejrzeniem raka piersi zostaną otoczone kompleksową opieką, co przyczyni się do zwiększenia szans na walkę z chorobą - dodał metropolita wrocławski. Przypomniał także, że Pan Jezus nigdy nie godził się na cierpienie dotykające człowieka.

- Chrystus leczył chorych, pomagał im i wspierał ich najbliższych, stąd tego rodzaju działalność dla chrześcijan jest zawsze okazją do tego, by przypomnieć sobie o obowiązku świadczenia miłości oraz otaczania troską ludzi słabych i chorych - powiedział arcybiskup, gratulując Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz Dyrektorowi Dolnośląskiego Centrum Onkologii decyzji o budowie Breast Unit.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama