Nowy numer 49/2020 Archiwum

Literackie "the best of"

Rozpoczyna się Weekend Otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu.

Kluczowym wydarzeniem Weekendu Otwarcia będzie Europejska Noc Literatury. Będzie to czwarta jej edycja.

Zaplanowane na 23 kwietnia wydarzenie będzie jednym z głównych podczas inauguracji kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. Tego dnia zbiega się więcej okazji: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira.

Dotychczas odbyły się trzy edycje projektu, każda z nich przyciągnęła ponad 10 tys. widzów i spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem uczestników i mediów. Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we współpracy z licznymi partnerami - polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, organizacjami związanymi z przemysłem książkowym i innymi.

Cel jaki przyświeca organizatorom to promocja czytelnictwa i literatury europejskiej. Podczas jednego wieczoru fragmenty 10 tekstów, w przekładzie na polski, czytają znani lektorzy - aktorzy, pisarze, osobistości ze świata kultury - w ciekawych miejscach w przestrzeni centrum miasta.

W dotychczasowych edycjach udział wzięli, między innymi: Krystyna Czubówna, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Olga Tokarczuk, Jacek Braciak, Andrzej Chyra, Jan Miodek, Eryk Lubos, Błażej Peszek, Jan Peszek, Bartłomiej Topa. Wśród tegorocznych lektorów znajdą się między innymi Tomasz Karolak, Bartosz Porczyk i Ewa Skibińska.

Z okazji Światowego Dnia Książki do Wrocławia zawita również (23 kwietnia) Jo Nesbø, wybitny autor kryminałów. Jego powieści od lat królują na listach bestsellerów - na całym świecie sprzedano dotąd ponad 27 milionów egzemplarzy jego książek, w tym ponad milion w Polsce. Niestety wejściówek na spotkanie z autorem już nie ma.

Szczegółowy program Weekendu Otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO można znaleźć na stronie www.wroclaw2016.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama