Nowy numer 49/2020 Archiwum

71 lat temu skończył się dramat

Uczcili pamięć ofiar z obozu pracy Brieg - Pampitz.

Uroczystości odbyły się przy obelisku, upamiętniającym ofiary obozu w Pępicach.

Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska - z zastępcą dowódcy 1 pułku saperów w Brzegu płk Zbigniewem Jarząbkiem - księży, kombatantów, nauczycieli i młodzieży

W okolicznościowych wystąpieniach wicestarosty powiatu brzeskiego Jana Golonki oraz Marty Zając wicedyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle padło wiele słów o ofiarach morderczej pracy w obozie w latach 1939-1945, o konieczności pamiętania o bohaterach tamtych strasznych czasów, o wolności i patriotyzmie.

Za dusze zamęczonych w obozie i tych co przeżyli katorgę modlitwę poprowadził ks. dziekan Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle.

71 lat temu skończył się dramat   Salwa honorowa 1 pułku saperów w Brzegu archiwum organizatorów Po wystąpieniach okolicznościowy apel pamięci odczytał mjr Błażej Lenart, a kompania honorowa 1 brzeskiego pułku saperów oddała salwę honorową. Pod pomnikiem, przy dźwiękach werbli, złożono wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze. Uroczystość zakończył sygnał „Śpij kolego”.

W krótkiej części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle i chór „Cantate Domino” ze Skarbimierza.

Na zakończenie, w imieniu wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita, zaproszono uczestników uroczystości na wojskową grochówkę i gorącą herbatę i kawę, którą przygotowała p. Joanna Janocha ze Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny. Przy posiłku był czas na wspomnienia kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK oraz płk dr. Jana Majewskiego z Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich.

Organizatorem uroczystości był Gminny Zespół Szkół ze Skarbimierza- Osiedla, 1 brzeski pułk saperów, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama