Eksperci od Biblii wybrani

Znamy finalistów diecezjalnego etapu XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Spośród 65 uczestników wyłoniono siedmioro najlepszych, a z nich pierwsza trójka pojedzie na ogólnopolski finał do Niepokalanowa.

Eksperci od Biblii wybrani   W seminarium zgromadzili się zwycięzcy etapów szkolnych Maciej Rajfur /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek, 26 kwietnia, na poziomie każdej z polskich diecezji rozstrzygnęły się kolejne etapy XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Przystąpiło do nich wielu młodych z 1400 szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

- W konkursie, który realizujemy już 20 raz, chodzi o propagowanie Pisma Świętego jako Słowa Bożego. Co roku skupia się on na konkretnych księgach. Do tego jest obudowany wieloma propozycjami, jak Wrocławskie Spotkania z Biblią czy Maraton Biblijny. Można powiedzieć, że już 1050 lat Słowo Boże mieszka na ziemiach polskich, a ciągle wymaga promocji - mówi Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizator.

Zakres merytoryczny XX edycji obejmował: Pieśń na Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza, List do Efezjan wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem. We wrocławskim seminarium do arkuszy konkursowych przystąpiło 65 uczniów.

Komisja w składzie: ks. dr Rajmund Pierkiewicz, dr Anna-Rambiert Kwaśniewska, Piotr Sutowicz i Estera Ryczek wyłoniła siedmioro finalistów z największą liczbą punktów po części pisemnej, którzy przeszli do etapu ustnego. Byli to: Weronika Duńska, Hanna Prorok, Karol Knapiński, Anna Dewerenda, Michał Żołnowski, Piotr Kowalczyk i Mateusz Bożejko.

Po pytaniach w części ustnej z tego ścisłego grona wybrano trójkę najlepszych. Pierwsze miejsce w archidiecezji wrocławskiej zajął Mateusz Bożejko, drugie Piotr Kowalczyk, a trzecie Michał Żołnowski.

- Test był na dobrym poziomie, wyważony. Najwięcej trudności sprawiło mi pytanie o władcę, który postawił w świątyni Jerozolimskiej posąg Zeusa olimpijskiego. Przez weekend czytałem Pismo Święte i korzystałem z zagadnień, które przygotowała dla mnie pani katechetka. Na szczęście w pytaniach otwartych trafiłem na treści, z których byłem dobrze przygotowany - mówi Piotr Kowalczyk z III LO. Po raz trzecie wziął udział w konkursie i po raz trzeci został finalistą.

- Zainteresowanie konkursem biblijnym w liceum jest dość duże. Wielu uczniów bez naszej świadomości sięga po Pismo Święte, a my, jako katecheci, nawet o tym nie wiemy. Uczniowie sami się do biblijnej rywalizacji zgłaszają, przychodzą, dopytują o terminy - mówi s. Marta Majka, katechetka, która która koordynowała przygotowania uczniów w  II LO we Wrocławiu.

Jej zdaniem, konkurs staje się początkiem przygody młodych ludzi z Pismem Świętym. Nie ograniczają się oni bowiem do przygotowań z konkretnych ksiąg. Po wszystkim sięgają dalej, chcą zgłębiać Słowo Boże.

- Tutaj nie chodzi o wykucie „na blachę” zakresu merytorycznego, ale o zrozumienie konkretnych słów, jakiego Bóg kieruje do nas w świętej księdze i wcielanie ich w swoją codzienność - dodaje siostra zakonna.

Ogólnopolski etap odbędzie się w dniach 6-7 czerwca w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych na kilkunastu kierunkach jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci udadzą się także z katechetami na pielgrzymki do Ziemi Świętej Rzymu i Wilna. W całym kraju XX edycja przyciągnęła prawie 30 000 uczniów.

Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom, którzy odkrywali moc Słowa Bożego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..