Nadchodzi ważny sprawdzian przed Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 we Wrocławiu. To pierwsza tej rangi impreza w Polsce od blisko 20 lat. Na starcie stanie 250 najlepszych zawodników z 26 krajów świata.
Chodzi o Pucharu Świata w Biegu na Orientację. Najpierw w Sobótce (30.04.), potem we Wrocławiu (1.05.), a na koniec w Trzebnicy (2.05.).
W trakcie konferencji została podpisana umowa o współpracy między Wrocławiem a Trzebnicą przy organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. To kolejne miasto partnerskie TWG 2017, obok Świdnicy i Jelcza-Laskowic.
O szczegółach Pucharu Świata, który już za kilka dni mówił prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.
- 30 kwietnia zapraszamy do Sobótki na ul. Zamkową 12. Start o godzinie 10, najlepsi zawodnicy skończą ok. godz. 14:10. Całe zawody będą transmitowane przy korzystaniu kilku kamer. Każdy zawodnik będzie biegał ze specjalnie wbudowanym GPS-sem, żeby kibice mogli obserwować jego szybkość poruszania się - opowiadał Wojciech Dwojak.
Jak wyjaśnia, w biegu na orientację chodzi o to, żeby popełniać jak najmniej błędów, ponieważ one najbardziej rzutują na wynik. W momencie startu zawodnik dostaje mapę i dopiero wtedy w jak najkrótszym czasie, zaliczając po drodze określone punkty, musi dotrzeć do mety. Pozostałe zawody (ale różne konkurencje biegu na orientację) oprócz Sobótki jeszcze we Wrocławiu 1 maja na ul.Mikulicza Radeckiego ok. godz. 17. Do Trzebnicy organizatorzy zapraszają 2 maja, dokładnie do rynku na godzinę 14.
Podczas igrzysk w tamtejszym Lesie Bukowym i na dawnych terenach uzdrowiskowych przy Stawach Trzebnickich zostanie rozegrana jedna z konkurencji biegu na orientację.
- To dla nas wielkie wyróżnienie. Będzie okazja, żeby spotkać się z dyscyplinami, których na co dzień nie oglądamy w telewizji. Nasze miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Wrocławiem, prowadzimy także szerokie pole współpracy, a sami mamy spore doświadczenie w organizacji dużych imprez sportowych, czego przykładem jest choćby Bieg Sylwestrowy, który przyciąga już ok. 1500 uczestników - mówił Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy.
Optymizm podzielają także władze stolicy Dolnego Śląska.
- Poszukiwaliśmy partnerów. Liczył się pomysł, miejsce i infrastruktura. Trzebnica to wszystko ma. Zamknęliśmy już listę miast partnerskich TWG 2017. Teraz już pełną parą przygotowujemy się do największej imprezy sportowej w Polsce - mówił Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.
Marcin Przychodny zwrócił uwagę, że igrzyska TWG 2017 popularyzują dyscypliny, które mogą uprawiać wszyscy, i które nie wymagają specjalistycznych obiektów sportowych.
- Myślę, że wszystko doskonale łączy bieg na orientację. Wrocławskie ZOO, wrocławski rynek i Las Bukowy w Trzebnicy to miejsca biegu na orientację podczas igrzysk, które przy okazji bardzo dobrze promują region - prezes Zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG 2017.