Niech to dzieło stanie się nie tylko kolejnym elementem upamiętniającym przeszłość narodu Polskiego i Czeskiego, ale przede wszystkim niech pomaga kształtować nowych ludzi. Oni bowiem będą tworzyć nowy świat - świat, w którym wszyscy będziemy czuli się braćmi i siostrami - napisał do uczestników inauguracji Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego metropolita wrocławski.
Hierarcha jest jednym z patronów imprezy obejmującej cykl kilkudziesięciu wydarzeń, odbywających się na polsko – czeskich pograniczu. Jednym z nich jest otwarcie nowego turystyczno - pielgrzymkowego szlaku św. Wojciecha. Liczy on ponad tysiąc kilometrów i przebiega przez Czechy i Polskę. Planowane jest także przedłużenie go na terytorium Niemiec.
Na terenie naszego kraju stacje związane ze szlakiem leżą na terenie pięciu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Na Dolnym Śląsku zaplanowano utworzenie szesnastu stacji. Inspiracją jest 1050. rocznica Chrztu Polski.
Nawiązując do tego wydarzenia i obejmując je swoim patronatem abp Kupny zauważył, że wprawdzie od momentu spotkania czeskiej księżniczki Dobrawy z Mieszkiem rozpoczął się nowy etap w historii naszej Ojczyzny, a władca Polan, przyjmując chrzest, z rąk Czechów, wprowadził nasz kraj do europejskiej rodziny i w łaciński krąg cywilizacyjny, to jednak nie można zapomnieć, że przy chrzcielnicy nikt nie pytał Mieszka o to, jakie ma plany polityczne i czy chce tworzyć chrześcijańską Polskę.
- Usłyszał raczej pytanie: czy wyrzeka się grzechu, szatana oraz czy wierzy w Boga - zaznaczył metropolita wrocławski. - Nowa historia rozpoczęła się od wiary w Chrystusa. Nie można zapomnieć o tej kolejności. Ona uświadamia nam, że to nowi ludzie są w stanie tworzyć nowy świat, nie odwrotnie.
Arcybiskup życzył organizatorom i uczestnikom Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego oraz twórcom Szlaku św. Wojciecha, by ich wysiłki zaowocowały przede wszystkim zbliżeniem pomiędzy Polakami i Czechami oraz by ich efektem było budowanie wspólnej przyszłości Europy na takich wartościach, jak szacunek dla drugiego człowieka, prawda i wzajemna miłość.
- Bardzo się cieszę, że pierwszy etap szlaku łączy Pragę z Wrocławiem. O historii mówi się, iż ma być nauczycielką życia. Niech to dzieło stanie się nie tylko kolejnym elementem upamiętniającym przeszłość narodu Polskiego i Czeskiego, ale przede wszystkim niech pomaga kształtować nowych ludzi. Oni bowiem będą tworzyć nowy świat - świat, w którym wszyscy będziemy czuli się braci i siostrami - spuentował abp Kupny.