Wśród 283 tys. uczniów w całej Polsce do egzaminu przystąpiło przeszło 5 tys. Dolnoślązaków.
Do egzaminu przystąpili również abiturienci wrocławskich szkół katolickich: Liceum Salezjańskiego, Liceum Sióstr Urszulanek, Katolickiego Liceum z ul. Szkockiej oraz Katolickiego Liceum z Henrykowa.
Maturzyści z Salezu swoje zmagania rozpoczęli o godz. 8 od Eucharystii. „Powierz Panu swoją drogę, a On sam będzie działał” - te biblijne słowa usłyszeli tuż przed rozpoczęciem egzaminu z języka polskiego.
- Aby zdać egzamin maturalny uczeń musi zaliczyć co najmniej cztery egzaminy pisemne i dwa ustne - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły, a jednoczenie przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej w Liceum Salezjańskim. - Jestem przekonany, że minione lata intensywnej nauki, praca w małych zespołach, a także Boża Opatrzność przyczynią się, że Salez już kolejny raz będzie mógł cieszyć się wysokimi wynikami i 100% zdawalnością.
Wśród przedmiotów obowiązkowych maturzyści będą zdawać: język polski, matematykę i język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki, francuski). Dodatkowo absolwenci szkół i oddziałów, w których naucza się języków mniejszości narodowych, przystąpią do egzaminu z języka danej mniejszości. Obowiązkiem jest także przystąpienie i zaliczenie jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także przystąpienie do egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Każdy z maturzystów można podejść do egzaminów pisemnych z jeszcze pięciu innych przedmiotów dodatkowych. System umożliwia zdawania maksymalnie zdawać sześć egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Nowością tegorocznej matury jest, wprowadzone już rok temu, losowe wybieranie pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego w zamian za dotychczas przygotowywaną prezentację. Choć zgodnie z procedurami matura zakończy się 24 maja br. to na jej wyniki trzeba poczekać aż do 5 lipca.