Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sercanie zapraszają na festyn

Parafia na Książu Małym we Wrocławiu obchodzi 100-lecie istnienia. Świętowanie trwa.

1 kwietnia 1916 r. wszedł w życie wydany kilka miesięcy wcześniej dekret erygujący parafię pw. NMP Wspomożycielki Wiernych. W tym roku minęło 100 lat od tego faktu. - Świętowanie tego wielkie jubileuszu rozpoczęliśmy już sześć lat temu. Wtedy wspominaliśmy setną rocznicę konsekracji kościoła - 2 stycznia 1910 r. - zwraca uwagę proboszcz o. Andrzej Łukawski, sercanin.

W najbliższych tygodniach nastąpi kulminacja obchodów. Centralne uroczystości będą miały miejsce 22 maja, ale już w najbliższą sobotę (7 maja) odbędzie się festyn parafialny. - To nasza coroczna inicjatywa mająca na celu integrację parafian. Zapraszamy do udziału jednak wszystkich chętnych - mówi.

Ojciec proboszcz podkreśla, że mimo 100 lat parafia na Książu Małym młodnieje. Wszystko to przez nowe budynki mieszkalne, które powstają wokół. Zaznacza, że w 2000 r., gdy sercanie przejęli opiekę duszpasterską w tym miejscu, w spisie było ok. 4 tys. wiernych. Dziś jest ich o 2 tys. więcej, a plany zagospodarowania przestrzennego przewidują kolejne inwestycje i, co za tym idzie, zwiększenie liczby mieszkańców.

Sobotni festyn odbywać się będzie pod hasłem "Damian dziś", które nawiązuje do św. Damiana z Molokai (wspomnienie liturgiczne 10 maja), zakonnika Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (sercanów). Przewidziano wiele atrakcji, m.in. turnieje sportowe o puchar Ojca Damiana (siatkówka, unihokej, tenis stołowy, konkurs strzelecki, rowerowy), przegląd jubileuszowej twórczości, a więc występy osób, które przygotowały jakiś utwór, bądź scenkę teatralną związaną z parafią lub św. Damianem, naukę tańców żydowskich i wiele innych.

"Gwiazdą" wieczoru będzie zespół "Przystanek Jezus", związany z ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną adresowaną do ludzi młodych, uczestniczących w "Przystanku Woodstock". Początek koncertu o godz. 19.

Punktem kulminacyjnym Festynu będzie uroczysta Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym przy ul. Świątnickiej o godz. 18 pod przewodnictwem dziekana dekanatu Wrocław-Wschód, ks. Jana Kleszcza.

Program festynu:
  • 12.00 - 12.30 - Nabożeństwo majowe,
  • 12.35 - 13.30 - Nauka tańców żydowskich, zapisy uczestników turnieju,
  • 13.30 - 15.00 - Turniej dyscyplin sportowych o Puchar Ojca Damiana,
  • 15.00 - 16.00 - Prezentacja jubileuszowej twórczości,
  • 16.00 - 17.00 - Finałowe rozgrywki,
  • 17.00 - 17.45 - Ogłoszenie wyników konkursu i występy najlepszych uczestników,
  • 18.00 - Uroczysta Eucharystia ze wspomnienia św. Damiana,
  • 19.00 - Koncert zespołu "Przystanek Jezus"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama