Nowy numer 49/2020 Archiwum

Spełniony testament

W rocznicę śmierci o. bp. Józefa Pazdura, 7 maja, w archikatedrze zostanie odprawiona o 18.30 Msza św. pod przewodnictwem o. bp. Jacka Kicińskiego. Towarzyszyć jej będzie zbiórka na rzecz bezdomnych.

– Biskup Józef był związany z Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta od początku jego istnienia. W swoim testamencie wyraził życzenie, by uczestnicy jego pogrzebu zamiast kwiatów złożyli dobrowolne ofiary na rzecz osób bezdomnych i opiekującego się nimi Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – mówi Aleksander Pindral, prezes wrocławskiego koła TPBA. – W czasie pogrzebu względy organizacyjne nie pozwoliły spełnić jego woli. Teraz jest ku temu okazja.

Biskup Józef Pazdur był członkiem-założycielem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Jak wspomina Marek Oktaba, jeden ze współzałożycieli TPBA, bp Józef miał wielki udział w powstaniu towarzystwa. Wspierał w latach 70. br. Jerzego Marszałkowicza, furtiana oraz bibliotekarza w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, pomagającego bezdomnym mężczyznom. Angażował się potem w pomoc na rzecz schroniska, utworzonego przy ul. Lotniczej 103 we Wrocławiu, pomagał rozwiązywać pojawiające się problemy. W grudniu 1982 r. został włączony do Zarządu Głównego Towarzystwa.

– Ojciec biskup Józef zachęcał nas do jak najczęstszego używania słów: „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Jego wrodzona dobroć i uśmiech zawsze przywoływały ducha naszego patrona, św. Brata Alberta. Nikt z nas nie musiał wysilać wyobraźni, by zrozumieć jego słowa: „być dobrym jak chleb”, bo widzieliśmy żywe wcielenie tych słów w osobie biskupa Józefa – wspomina Marek Oktaba.

Przedstawiciele TBPA staną z puszkami przy drzwiach katedry. Nie omijajmy ich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama