Nowy numer 48/2020 Archiwum

300 drzew za 10 wieków

Już po raz 10. i - jak się okazuje - ostatni mieszkańcy Wrocławia mogli posadzić drzewo w parku Tysiąclecia.

W sobotę Wrocław wzbogacił się o 300 nowych drzew, które posadzono w parku Tysiąclecia. Młode sadzonki zasiliły 10. już skupinę, która jest zarazem ostatnią i ma symbolizować X wieków istnienia miasta. Tłumy mieszkańców po otrzymaniu sadzonek, przygotowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, w towarzystwie prezydenta Rafała Dutkiewicza wzięły do rąk łopaty i zaczęły wkopywać sadzonki. Każdy miał do wyboru spośród kilku gatunków: buków, dębów, grabów, świerków czy sosen.

Jak mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Krzysztof Działa, ze względu na podmokły teren, na którym odbywała się cała akcja, przygotowano dość sporą liczbę sadzonek drzew liściastych, zwłaszcza grabów, tak, aby możliwe było odtworzenie dość rzadkiego siedliska leśnego, jakim są grądy.

Oprócz sadzenia drzew, kto chciał, mógł poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, odwiedzając stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Żmigród. Poza tym na terenie wydarzenia był także punkt odbioru elektrośmieci, za przyniesienie których organizatorzy rozdawali sadzonki drzew i krzewów, przygotowane przez Lasy Państwowe. Jednak przed ich odebraniem leśnicy udzielali krótkiego instruktażu, jak z nimi postępować.

– Dzięki takim akcjom świadomość ekologiczna mieszkańców miasta staje się coraz większa – mówi prezydent Dutkiewicz i zapowiada, że już wkrótce miasto we własnym zakresie posadzi kolejne drzewa, a liczba nasadzeń w następnych latach będzie systematycznie wzrastać.

– Mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest zieleń miejska, a przy okazji tego typu inicjatyw mogą zostawić po sobie pamiątkę w postaci długo rosnącego drzewa – dodaje K. Działa.

Zmęczeni kopaniem dołów pod sadzonki wrocławianie próbowali serwowanego na miejscu żurku. Przybyli mieli okazję również zmierzyć się m.in. w konkurencjach, jakie będzie można oglądać podczas The World Games 2017 czy konkursach wiedzy przyrodniczej.

Łącznie w przeciągu ostatnich 10 lat na terenie parku Tysiąclecia posadzono prawie 2,5 tys. drzew.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama