Świat pracy w Henrykowie

"W najbliższą niedzielę spotkajmy się na I Archidiecezjalnej Pielgrzymce Świata Ludzi Pracy. Patrzę z nadzieja na tę inicjatywę" - napisał na Twitterze abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski nie ukrywa, że zależy mu bardzo na integrowaniu różnych środowisk skupiających zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Papież Franciszek w swoim ostatnim przemówieniu na temat Europy, wygłoszonym w związku z przyznaniem mu Nagrody Karola Wielkiego, wskazał na trzy umiejętności, jakie powinniśmy rozwijać w naszym społeczeństwie: integracja, dialog oraz budowanie rozumiane jako tworzenie wspólnoty – mówi abp Józef Kupny, dodając, że te idee przyświecały mu kiedy wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk postanowił zaprosić ludzi pracy do Henrykowa.

Hierarcha napisał specjalny list, który był czytany w parafiach całej archidiecezji. Zwrócił w nim uwagę, że obserwowane dziś w Polsce podziały i brak integracji on sam odczytuje jako znak czasu i zachęca, by odpowiedzieć na nie zgodnie z nauką Ewangelii. Przywołuje przy tym zachętę papieża Franciszka, by w świecie, w którym panuje kultura starcia i odrzucenia chrześcijanie tworzyli kulturę spotkania, opartą na bliskości i przyjaźni.

I Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa odbędzie się 15 maja Mszą św. o 12.00. Po Eucharystii zaplanowano możliwość zwiedzania opactwa pocysterskiego oraz liczne atrakcje, w tym m.in. koncert znanej piosenkarki Eleni. Organizatorzy nie kryją jednak, że zależy im przede wszystkim na tym, by dać Dolnoślązakom możliwość bycia razem, spotkania się i w ten sposób budowania wzajemnych relacji. Spodziewają się, że tego dnia Henryków odwiedzi kilkanaście tysięcy osób, jako, że w organizację inicjatywy włączyły się aktywnie różne organizacje skupiające pracowników jak i pracodawców. – Zapraszamy także indywidualnych pielgrzymów, którzy tego dnia będą mogli spędzić miło i owocnie czas ze swoimi rodzinami w tym pięknym opactwie – mówią.

Abp Józef Kupny wielokrotnie podkreślał, że świat pracy jest mu bardzo bliski. Jak mówił w różnych wywiadach – pochodząc z Górnego Śląska spotykał się na co dzień z ludźmi ciężko pracującymi, by utrzymać swoje rodziny i doskonale zna problemy i trudności tej grupy ludzi. Poza tym niedawno Konferencja Episkopatu Polski powierzyła metropolicie wrocławskiemu funkcję krajowego duszpasterza ludzi pracy. Hierarcha ostatnio odwiedził jeden z zakładów produkcyjnych, działających na Dolnym Śląsku. Podczas rozmów z kadrą kierowniczą jak i pracownikami interesował się przede wszystkim warunkami, w jakich pracują osoby zatrudnione w firmie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..