Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie taki kleszcz straszny...

Te pajęczaki nie muszą być groźne. W przypadku ukąszenia wystarczy odpowiednio postępować.

Każdego roku, kiedy tylko temperatura na termometrach przekracza 15 stopni, w lasach, parkach i na skwerach do życia budzą się kleszcze. Te pajęczaki przyprawiają o dreszcze wszystkich, którzy uwielbiają wypoczynek na łonie natury.

Prawdziwy dreszczyk emocji wzbudza tak naprawdę znajdująca się w przewodzie pokarmowym kleszcza, niewielka bakteria - Borrelia burgdorferi, wywołująca prowadzącą w najgorszym wypadku do śmierci, boreliozę. Objawami tej choroby są m.in.: zaczerwienione place na skórze, gorączka dochodząca do 40 stopni, przewlekłe zapalenie stawów czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

- Bakterie powodujące boreliozę są wstrzykiwane do organizmu żywiciela przez kleszcza dopiero po około 24 godzinach od wkłucia - mówi dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Ryzyko nabawienia się boreliozy zwiększamy, jeśli niepokoimy pajęczaka np. smarując go alkoholem czy margaryną. Kleszcza należy delikatnie wyciągnąć cienką pęsetą - dodaje Pacoń.

Wrocławscy naukowcy przyznają, że stosunkowo ciepła zima, a także w miarę łagodny okres przejściowy między zimą a wiosną, zwiększyły ryzyko spotkania z kleszczami. Gdyby zima była ostrzejsza, część zwierząt by zamarzło, a przetrwałyby tylko te osobniki, które najlepiej zabezpieczyły się przed mrozami. Tak się jednak nie stało.

- Opowieści o zeskakujących na ludzi kleszczach możemy włożyć między bajki - przyznaje dr J. Pacoń. - Kleszcze zazwyczaj siadają na skrajnych fragmentach roślin i cierpliwie wyczekują, aż obok nich przejdzie potencjalny żywiciel.

Jeśli chcemy uniknąć spotkania z tym zwierzęciem, powinniśmy omijać miejsca zacienione z dość dużą wilgotnością, ale nie podmokłe. Jak zauważyli naukowcy z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego, kleszcze lubią przebywać tam, gdzie rośnie leszczyna, pokrzywa czy paproć. Nie lubią natomiast siedzieć na liściach bluszczu, w lasach iglastych oraz miejscach nasłonecznionych. Jeżeli musimy mimo wszystko wybrać się w preferowane przez tego pajęczaka tereny, powinniśmy założyć na siebie długie spodnie, koszule z długim rękawem, a także nakrycie głowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama