Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowe sanktuarium w Małujowicach

Będzie poświęcone św. Jakubowi. Powołał je do istnienia abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach zaznacza, że do powstania sanktuarium doszło na fali szerzącego się w kościele kultu św. Jakuba i przybywających ścieżek szlaków jakubowych.

- Po zebraniu Parlamentu Jakubowego we Wrocławiu, mówiło się o możliwości utworzenia diecezjalnego sanktuarium św Jakuba - mówi.

Parlament został zwołany przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce" (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Kapłan podkreśla, że Małujowice wydają się naturalnym miejscem do szerzenia kultu apostoła. Przez wieś przebiega nitka Camino de Santiago oraz znajduje się wyjątkowy, w ostatnich latach odrestaurowany, kościół słynący z niezwykłych malowideł ściennych. Freski są XII-wiecznym zabytkiem. Dzięki nim świątynia jest nazywana "śląską Sykstyną".

Stosowny dekret o ustanowieniu diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła abp Józef Kupny podpisał 26 kwietnia. - Metropolita pisze w nim o znaczeniu pielgrzymowania w tradycji chrześcijańskiej oraz obszernie opisuje sens istnienia sanktuariów w Kościele - wyjaśnia ks. Sałowski. - Ksiądz arcybiskup powierzył mi zadanie szerzenia kultu św. Jakuba, stworzenia klimatu modlitwy.

Proboszcz małujowickiej parafii w najbliższych dniach uda się do Rzymu, gdzie 2 czerwca odbierze relikwie św. Jakuba Apostoła. Ich instalacja i oficjalna inauguracja sanktuarium jest planowana na 25 września. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Józef Kupny.

Będzie to piąte sanktuarium św. Jakub w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • gianna1
    16.05.2016 18:11
    Piękny kościółek, cały wymalowany w środku - jak pisanka:) Biblia pauperum :p Byliśmy tam z wycieczką w ubiegłym roku .
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL