Będzie poświęcone św. Jakubowi. Powołał je do istnienia abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach zaznacza, że do powstania sanktuarium doszło na fali szerzącego się w kościele kultu św. Jakuba i przybywających ścieżek szlaków jakubowych.
- Po zebraniu Parlamentu Jakubowego we Wrocławiu, mówiło się o możliwości utworzenia diecezjalnego sanktuarium św Jakuba - mówi.
Parlament został zwołany przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce" (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Kapłan podkreśla, że Małujowice wydają się naturalnym miejscem do szerzenia kultu apostoła. Przez wieś przebiega nitka Camino de Santiago oraz znajduje się wyjątkowy, w ostatnich latach odrestaurowany, kościół słynący z niezwykłych malowideł ściennych. Freski są XII-wiecznym zabytkiem. Dzięki nim świątynia jest nazywana "śląską Sykstyną".
Stosowny dekret o ustanowieniu diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła abp Józef Kupny podpisał 26 kwietnia. - Metropolita pisze w nim o znaczeniu pielgrzymowania w tradycji chrześcijańskiej oraz obszernie opisuje sens istnienia sanktuariów w Kościele - wyjaśnia ks. Sałowski. - Ksiądz arcybiskup powierzył mi zadanie szerzenia kultu św. Jakuba, stworzenia klimatu modlitwy.
Proboszcz małujowickiej parafii w najbliższych dniach uda się do Rzymu, gdzie 2 czerwca odbierze relikwie św. Jakuba Apostoła. Ich instalacja i oficjalna inauguracja sanktuarium jest planowana na 25 września. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Józef Kupny.
Będzie to piąte sanktuarium św. Jakub w Polsce.