Nowy numer 49/2020 Archiwum

Stołeczna kulminacja

Czerwcowe kalendarium Europejskiej Stolicy Kultury obfituje w wiele ciekawych wydarzeń.

Koncert Davida Gilmoura, otwarcie Pawilonu Czterech Kopuł z kolekcją sztuki współczesnej, wielka Noc z Carmen na Stadionie Wrocław i performance Flow na brzegach Odry, Festiwal Bieli, najlepsi autorzy na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału, podwórka Kozanowa zalewane sztuką i jeszcze kilkadziesiąt wydarzeń, festiwali, spektakli, koncertów oraz wystaw ze wszystkich dziedzin kuratorskich Europejskiej Stolicy Kultury.

Organizatorzy zapewniają, że tak kulturalnie gorącego czerwca jeszcze w historii Wrocławia nie było.

- W czerwcu każdy będzie się mógł przekonać jak Europejska Stolica Kultury nabrała rozpędu - zapewnia Jarosław Fret, przewodniczący Rady Kuratorów ESK Wrocław 2016. Podkreśla, że praktycznie każdego dnia będzie można uczestniczyć w kilku wydarzeniach kulturalnych skierowanych do koneserów sztuki, wielbicieli muzyki, czytelników, czy teatromanów.

- Przygotowaliśmy też mnóstwo propozycji dla tych, którzy cenią sobie imprezy plenerowe czy kulturę popularną oraz spotkania z gwiazdami różnych dziedzin kultury. Program ESK Wrocław 2016 ogarnie w czerwcu całe miasto i dotknie wielu nieoczywistych miejsc. Jestem przekonany, że nie tyle będziemy mogli przychodzić na wydarzenia, co kultura nas po prostu wchłonie. Nie będzie pustych miejsc na kulturalnej mapie i w kalendarzu ESK Wrocław 2016. Mamy świetne propozycje dla ludzi w każdym wieku i wszelkich zainteresowań - dodaje kurator ds. teatru ESK Wrocław 2016.

Na niezwykłe bogactwo wydarzeń kulturalnych w ESK Wrocław 2016 zwraca też uwagę Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu programowego. - Zgodnie z naszymi zapowiedziami w czerwcu nastąpi prawdziwy wysyp inicjatyw zaprogramowanych specjalnie na rok, w którym Wrocław jest Europejska Stolicą Kultury. Będzie to jedna z największych kulminacji w całym okresie święta kultury w naszym mieście. Wszystkie osoby, które zechcą przyjechać do Wrocławia, mogą śmiało wybrać dowolny czerwcowy weekend - zaprasza. - Poza licznymi działaniami rozgrywającymi się pod czujnym okiem kuratorów ESK, warto zwrócić uwagę na szczecińską odsłonę Koalicji Miast 2016, Dni Kultury Saksońskiej, sześć kolejnych odsłon rezydencji artystycznych oraz Wystawę Eco Expanded City.

Znakomitą uwerturą do czerwcowych imprez będą rozpoczynające się już w końcówce maja dwa festiwale literackie skierowane do wielbicieli literatury popularnej i dzieci: Międzynarodowy Festiwal Kryminału oraz Festiwal Literatury dla Dzieci. Podczas specjalnej edycji MFK będzie okazja do spotkań ze światowymi mistrzami, jak i polskimi autorami najlepszych kryminałów, a także policjantami, prokuratorami, a nawet profilerem.

Warto także pamiętać o lubianej przez wrocławian i turystów Europie na Widelcu (1-5 czerwca), wielkim, plenerowym wydarzeniu z pogranicza kulinariów i literatury oraz Książce na Widelcu - imprez łączących w sobie targi książki kulinarnej z biesiadą poświęconą Europejskim Stolicom Kultury oraz premierą Wrocławskiej Książki Kucharskiej.

Czerwiec to także kolejny, ostatni już, weekend z Goethe-Institut Pop Up Pavillon. Plac Nowy Targ na kilka dni (9-12 czerwca) zamieni się w przestrzeń bezpłatnych koncertów, performance’ów i spotkań literackich z udziałem artystów z Niemiec. Pointą weekendu będzie wielka wrocławska gra miejska. W czerwcu czekają nas też dwa największe muzyczne wydarzenia ESK Wrocław 2016, czyli niezwykłe megawidowisko operowe Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show z udziałem pół tysiąca artystów na Stadionie Wrocław (18 czerwca) oraz koncert Davida Gilmoura (wraz z orkiestrą Narodowego Forum Muzyki, Zbigniewem Preisnerem oraz Leszkiem Możdżerem) na placu Wolności (25 czerwca).

11 czerwca nad Odrą, w parkach i na placach Wrocławia, przez cały dzień wrocławianie będą mogli uczestniczyć we Flow - niezwykłym muzyczno-taneczno-teatralnym plenerowym performansie wyreżyserowanym przez Chrisa Baldwina z udziałem setek artystów, którzy przyjadą do Wrocławia z całego świata. Bardzo szeroką i atrakcyjną ofertę na czerwcowe dni otrzymają też miłośnicy sztuk wizualnych i najlepszej architektury.

Już 26 czerwca otworzy swe podwoje modernistyczny Pawilon Czterech Kopuł. Nowy oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego zainauguruje działalność wystawą kolekcji Polskiej Sztuka Współczesnej, w tym prac Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora czy Aliny Szapocznikow.

W czerwcowym krajobrazie Wrocławia nie zabraknie również Przeglądu Sztuki SURVIVAL (24-28 czerwca) organizowanego jak zwykle w wyjątkowo nieoczywistych przestrzeniach miejskich - tym razem na terenach Hali Fabryki Automatów Tokarskich (FAT). Ważnymi wydarzeniami będą również wystawy prac Wacława Szpakowskiego „Linie Rytmiczne” (od 8 czerwca w Muzeum Miejskim Wrocławia) oraz ekspozycja projektów legendarnej pionierki wrocławskiej architektury Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak pod tytułem „Patchwork” (od 17 czerwca). Z Muzeum Architektury, w którym będziemy oglądać m.in. opowieści o tworzeniu słynnego osiedla na placu Grunwaldzkim, można będzie przenieść się na równie intrygującą wystawę, pierwszą z cyklu Kościół. Piękno i Kicz, czyli Architekturę VII dnia w Młynie Maria (od 27 czerwca).

Niecodziennie zrobi się także w filmowym sercu ESK Wrocław 2016 czyli Kinie Nowe Horyzonty. Od 16 do 19 czerwca w KNH będzie można połączyć film z jedzeniem podczas imprezy organizowanej pod hasłem Culinary Connection San Sebastian - Wrocław 2016.

Od 17 do 19 czerwca ponad 30 wydarzeń, koncertów, czy flashmobów pokażą goszczący w ESK Wrocław 2016 w ramach Koalicji Miast artyści ze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Z kolei twórcy nowych mediów z całego świata pokażą niezwykłe prace podczas imprez Wystawa Eco Expanded City 2016 / Centrum Sztuki Wro, która potrwa aż do 30 czerwca.

Warto do tego dodać kolejne odsłony programu Wrocław - wejście od podwórza, festiwal Brave Kids (18 czerwca - 2 lipca), Dogrywkę Europejskiej Nocy Literatury (19 czerwca), niezwykły Festiwal Bieli rozgrywający się 24-25 czerwca w wielu zakątkach Wrocławia, koncerty, filmy i spotkania organizowane w ramach Dni Kultury Saksońskiej od 3 do 10 czerwca, nabór do kolejnej tury mikroGRANTÓW ESK oraz kilkadziesiąt mniejszych kulturalnych wydarzeń z programu ESK Wrocław 2016, których edycje przewidziano na czerwiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama