Laureaci diecezjalnego etapu Konkursu Biblijnego spotkali się z metropolitą wrocławskim.
Abp Józef Kupny podkreśla, że uczestnicy Konkursu Biblijnego to doskonały przykład dla innych. - O tym jaką wagę do niego przywiązuję, niech świadczy nasze dzisiejsze spotkanie. Chciałem zaprosić laureatów, ale również katechetów, aby pokazać im, jak bardzo cenię sobie to, że poświęcają swój czas, że przygotowują młodzież do takiego konkursu - powiedział "Gościowi". Metropolita wrocławski dziękował również organizatorom za inicjatywę.
- W konkursie, który realizujemy już 20. raz, chodzi o propagowanie Pisma Świętego jako Słowa Bożego. Co roku skupia się on na konkretnych księgach. Do tego jest obudowany wieloma propozycjami, jak Wrocławskie Spotkania z Biblią czy Maraton Biblijny. Można powiedzieć, że już 1050 lat Słowo Boże mieszka na ziemiach polskich, a ciągle wymaga promocji - mówił "Gościowi Wrocławskiemu" w dniu konkursu (26 kwietnia) Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizator.
Do części pisemnej przystąpiło 65 uczniów z terenu archidiecezji wrocławskiej. Najlepsza siódemka wzięła udział w kolejnym etapie, odpowiadając na pytania ustnie. Trzy najlepsze osoby będą reprezentować archidiecezję na początku czerwca w finale w Niepokalanowie.
Dla laureatów była to pierwsza możliwość osobistej rozmowy z metropolitą wrocławskim. - Było bardzo sympatycznie. Ksiądz arcybiskup motywował nas do czytania Pisma Świętego i do modlitwy - mówi Piotr Kowalczyk, uczeń trzeciej klasy III LO we Wrocławiu. To właśnie on zwyciężył w etapie diecezjalnym. Co więcej, w konkursie bierze udział po raz trzeci i za każdym razem awansował do finału. W rozmowie z "Gościem Wrocławskim" zaznaczył, że jego zainteresowanie Pismem Świętym wynika z potrzeby bycia blisko Boga. - Ten konkurs jest dla mnie lekką odskocznią od innych przedmiotów, od szkoły - mówił.
Mateusz Bożejko również jest uczniem III LO. Zaznacza, że nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących studiowania, bo przed nim jeszcze dwa lata nauki w szkole ponagimnazjalnej. Podkreśla jednak, że Konkurs Biblijny jest dla niego pewną podpowiedzią na przyszłość. Podobnego zdania jest Michał Żołnowski, uczeń drugiej klasy IX LO we Wrocławiu. Podkreśla, że wachlarz zainteresowań jest spory i jeszcze nie wie, które będzie chciał w przyszłości rozwijać.
W spotkaniu z metropolitą wrocławskim wzięli udział również opiekunowie uczniów. Sylwia Jakubiak z III, katechetka z II LO zaznacza, że jej podopieczni sami doskonale potrafili się przygotować do konkursu. - Zredagowałam dla nich zagadnienia, które oni opracowali, a następnie pytałam ich, sprawdzając, czego się nauczyli. Jednak to oni sami rozmiłowali się w Piśmie Świętym - wyjaśnia.
S. Henryka Chumańska, katechetka z IX LO podkreśla samodzielność swoich podopiecznych. - Na lekcjach zachęcałam ile mogłam, aby wzięli udział w konkursie. Wśród tych najlepszych znalazł się Michał - mówi.
Zakres merytoryczny XX edycji Konkursu Biblijnego obejmuje księgi: Pieśni na Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza, List do Efezjan wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem.