powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Cztery pokolenia świętują
Cztery pokolenia świętują  
Odsłonięta i poświęcona tablica przypomina także o Roku Miłosierdzia i 1050-leciu chrztu Polski Agata Combik /Foto Gość

Cztery pokolenia świętują przejdź do galerii

Parafia pw. Narodzenia NMP w Kuropatniku obchodzi 50-lecie.

Agata Combik

|

GOSC.PL

dodane 22.05.2016 23:31
0

Na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski, zebrali się nie tylko mieszkańcy, ale mnóstwo przyjaciół tutejszej wspólnoty.

Wśród kapłanów, którzy uczestniczyli w liturgii, znaleźli się miedzy innymi ks. prał. Norbert Łukaszczyk, który był proboszczem w Kuropatniku od początku powstania parafii w 1966 r. przez 43 lata, ks. prał. Jan Tympalski, zasłużony dla jej powołania czy ks. Jarosław Olejnik – wywodzący się właśnie z Kuropatnika.

– Wspominamy te 50 lat, widząc ile dobra się w tym czasie dokonało – mówił obecny proboszcz, ks. Tadeusz Polan.

– Dziś świętują tu cztery pokolenia – zauważył, wyjaśniając, że przypominają o nich kolejne cztery symbole, obecne na uroczystości: kielich, który w 1930 r. został podarowany na rzecz kościoła w Łoszniowie w archidiecezji lwowskiej, a który został przywieziony po wojnie przez pierwszych przybyszów ze Wschodu, dalmatyka, zakupiona gdy powstała parafia w Kuropatniku, puszka będąca wotum dziękczynnym za 30-lecie parafii oraz dwa nowe ornaty – wotum za jej 50-lecie.

W homilii abp Marian Gołębiewski ukazał tajemnicę Trójcy Świętej stopniowo odsłanianą w historii zbawienia; przywołał także dzieje miejscowej wspólnoty. Sam Kuropatnik wzmiankowany jest już w XIII w., słynął niegdyś z wyrobu naczyń glinianych w tutejszych warsztatach garncarskich. – W 1932 r. pobudowano tu kościół i szkołę. Po wojnie świątynię przejęli katolicy. Zamieszkali tu ludzie przybyli ze Wschodu, m.in. z województwa lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, a także z Polski centralnej. 25 lutego 1966 r. erygowano parafię, 25 października 2003 r. rozbudowany kościół został konsekrowany przez kard. Henryka Gulbinowicza – przypomniał arcybiskup senior, zachęcając do pielęgnowania więzi ze swoją wspólnotą.

Pod koniec Mszy św. słowo do zebranych skierowali pani burmistrz (która podarowała proboszczowi figurkę św. Michała Archanioła, patrona Strzelina), starosta powiatu strzelińskiego, przedstawiciele mieszkańców oraz – otaczany przez nich głębokim szacunkiem i serdecznością – ks. prał. Norbert Łukaszczyk. – Dobrze mi tu z wami było! – mówił ze wzruszeniem. K. Norbert oraz panie Bernadetta Świrska i Janina Szczepańska – należące do najstarszych parafianek, bardzo zasłużone podczas niełatwych starań o utworzenie parafii w komunistycznych czasach – otrzymali z rąk abp. M. Gołębiewskiego papieskie błogosławieństwa. Arcybiskup poświęcił nowe ornaty oraz tablicę upamiętniającą obchody 50-lecia.

Uczestnicy liturgii mogli usłyszeć słynne już parafialne zespoły muzyczne, a także zaopatrzyć się w książkę o historii parafii autorstwa Barbary Ziółkowskiej – mieszkanki Kuropatnika, katechetki.

1 / 1
50-lecie parafii w Kuropatniku

Foto Gość DODANE 22.05.2016 AKTUALIZACJA 23.05.2016

50-lecie parafii w Kuropatniku

​Parafia pw. Narodzenia NMP świętowała swoje złote gody. Mszy przewodniczył abp Marian Gołębiewski. Nie mogło zabraknąć parafialnych zespołów muzycznych, z których słynie wspólnota w Kuropatniku. Zdjęcia: Agata Combik /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 50-LECIE PARAFII
  • ABP MARIAN GOŁĘBIEWSKI
  • JUBILEUSZ
  • KUROPATNIK
  • NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Polecane w subskrypcji

  • „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
  • Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
  • Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Kościół, który odradza się w młodych. Bracia z Taizé zapraszają młodzież do Paryża
    • Kościół
    • Karol Białkowski
    Kościół, który odradza się w młodych. Bracia z Taizé zapraszają młodzież do Paryża
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL