Dziecięce arcydzieła i muzyka Magdy Anioł, biesiada na skraju wielkiego sadu, modlitwa pod platanami i tajemnice starego opactwa. Majówka u trzebnickich boromeuszek przyciągnęła tłumy gości.
– Oglądając prace młodych artystów starsi mogą wprowadzać w życie to, co dzieci namalowały – mówił o. bp Jacek Kiciński, otwierając pokonkursową wystawę w Starej Wozowni Klasztornej. Był to jeden z ważniejszych punktów V Majówki w Ogrodach Klasztornych. Wnętrze wozowni wypełniły prace dzieci i młodzieży ukazujące „Dzieła Miłości”.
– Nawiązujemy do Roku Miłosierdzia Bożego i do charyzmatu sióstr boromeuszek, związanego właśnie z dziełami miłości i miłosierdzia – tłumaczy Krystyna Klamińska, prezes organizującej konkurs Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śl. „By służyć” w Trzebnicy.
Na kolorowych pracach dzieci ukazały wszelkie możliwe oblicza miłości – od tej zaangażowanej w pomoc chorym i ubogim, poprzez miłość zakochanych par i szczęśliwych rodziców pochylających się nad dziećmi. Wystawę można oglądać aż do 16 października – z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu pod tel. 71 387 41 17.
Goście majówki zaglądali w klasztorne zakamarki (m.in. niedawno udostępnione cellarium), kosztowali smakowitego jadła, buszowali po ogromnych ogrodach, słuchali muzyki i korzystali z mnóstwa festynowych atrakcji. Zainteresowani mogli w czasie specjalnego sympozjum szczegółowo poznać dzieje Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza i podejmowane przez nią współcześnie inicjatywy, a także usłyszeć o historii pierwszej w Europie operacji przyszycia ręki – którą przeprowadzono w trzebnickim szpitalu, wówczas znajdującym się na terenie klasztoru. Opowiedzieli o niej uczestnicy pamiętnej operacji – s. Teodozja Winnicka oraz dr Janusz Kaczmarzyk (więcej o tym wkrótce).
W klasztornych ogrodach wystąpiła Magda Anioł Agata Combik /Foto Gość
S. Judyta Grajewska mówiła o początkach zgromadzenia i o przybyciu boromeuszek w 1861 r. do Trzebnicy. S. Ewa Jędrzejak przedstawiła mnóstwo aktualnie prowadzonych przez siostry dzieł – od ZOL-ów poprzez Okno Życia, propagowanie naprotechnologii czy prowadzony we Wrocławiu Bank Niemowlaka.
– Można tu przekazywać niepotrzebne już ubranka i inne rzeczy dla niemowląt. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotowywać wyprawki dla osób w potrzebie – mówiła. Wspomniała m.in. o pani Monice, która jakiś czas temu, znajdując się w bardzo trudnej sytuacji, zamierzała poprzez Okno Życia powierzyć dziecko pod opiekę innych osób. – Otrzymała jednak wsparcie z Banku Niemowlaka, ponadto pomoc prawnika oraz psychologa i… uznała, że jest w stanie zaopiekować się maleństwem. Dziecko zostało z mamą. Po otrzymaniu pomocy okazało się, że jest w stanie sobie poradzić.
*
Do ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Dzieła Miłości” zakwalifikowano, jako spełniające warunki, 243 prace (wszystkich nadeszło 261). Oto laureaci:
W kategorii wiekowej 7-10 lat: I nagroda – Krzysztof Miś (Trzebnica), II nagroda – Wiktor Kocek (Studzienice), III nagroda – Katarzyna Batyra-Wiatr (Białka), Zuzanna Bieszczad (Kąty Wrocławskie), Karol Deinoll (Trzebnica), Emilia Sobczak (Trzebnica), Judyta Wawrzon (Nowy Targ); wyróżnienia: Tamara Trochimiuk (Nowy Targ), Maria Długopolska (Nowy Targ);
W kategorii wiekowej 11-14 lat: I nagroda – Aleksandra Mordarska (Nowy Targ), II nagroda – Maja Sychla (Trzebnica), III nagroda – Ala Sobczak (Trzebnica); wyróżnienia: Marta Fijałkowska (Łódź), Zofia Zaleska (Trzebnica);
W kategorii wiekowej 15-18 lat: wyróżnienia – Agnieszka Błaszczyk (Wrocław), Anna Dunajska (Trzebnica), Aleksandra Rostkowska (Wrocław), Klaudia Trojanek (Wyszków);
Wyróżnienia specjalne – Zofia Kurnik (Nowy Targ), Bartosz Plewa (Nowy Targ), Amelia Zgama (Nowy Targ), Mikołaj Marek Żarlak (Legionowo);
Nagrody publiczności – Sara Pińkowska (Nysa), Jagoda Gajowa (Trzebnica), Anna Donajska (Trzebnica), Anna Bliźniak.
Bardzo dużo prac zgłosili podopieczni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy, którzy przygotowywali swoje dzieła w pracowni pani Łucji Kołodziejczyk.