Zamiast konkurencji współpraca

Siedem miast chce współpracować dla rozwoju kultury i promowania własnego dorobku.

- Do konkursu na Europejską Stolicę Kultury przystąpiło 11 miast. Był on postrzegany w Europie jako bardzo emocjonujący również w negatywnym sensie. Po raz pierwszy kultura została zaciągnięta w antagonistyczny narożnik. Zaproponowana została formuła, wedle której miasta miały konkurować na najlepsze produkty kulturowe - mówi Dominika Kawalerowicz, kierownik projektu "Koalicja Miast dla Kultury" w ramach ESK Wrocław 2016.

W 2008 r., podczas jednego ze spotkań wszystkich kandydatów, przedstawiciele miast postanowili, że niezależnie, kto wygra, będą ze sobą współpracować. - W 2013 r., już po zawiązaniu Biura Festiwalowego Wrocław 2016, udało się zaprosić miasta do współpracy. Z propozycji skorzystało 7 z nich: Łódź, Katowice, Gdańsk, Lublin, Poznań, Szczecin i Wrocław - dodaje.

Efektem jest program, który zakłada pokazanie potencjału kulturowego tych miast w stolicy Dolnego Śląska. Program będzie realizowany w dwóch obszarach - artystycznym i merytorycznym. Pierwszy polega na pokazaniu piękna polskiej kultury w całej rozciągłości i bogactwie. Drugi, nazwany thing tankiem kulturowym, ma być refleksją o tym, jak się kulturę tworzy, co można zmienić, co jest do przepracowania, czyli ma być pomocą w wypracowaniu nowych standardów w zarządzaniu kulturą.

Koalicja Miast to pierwszy taki projekt w skali europejskiej. Dotąd bowiem żadna stolica kultury nie współpracowała z innymi krajowymi miastami w takim stopniu. - Starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, dostrzegliśmy ogrom pracy włożonej przez miasta, niesamowitą energię oraz chęć współpracy. Chcieliśmy to wykorzystać - wyjaśnia D. Kawalerowicz.

Jako pierwsze miasto we Wrocławiu zaprezentuje się Lublin - Miasto Inspiracji. Kultura stolicy Podlasia opanuje ul. Szajnochy. - Od dzisiaj empirycznie będzie można doświadczyć, co udało się osiągnąć w ramach Koalicji Miast. Zobaczycie kawałek Lublina we Wrocławiu. Postanowiliśmy spakować wszystko, co najcenniejsze - z naszego punktu widzenia - w naszym potencjale kulturalnym i podzielić się tym z wami i innymi uczestnikami - mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych. Początek lubelskiego maratonu kulturalnego o 19.00. Potrwa on do niedzieli 29 maja.

Kalendarz prezentacji:


Lublin - Miasto Inspiracji
Termin: 25-29 maja
Miejsce: ul. Szajnochy, Wrocław

Szczecin - Przestrzeń twórczego dialogu
Termin: 17-19 czerwca
Miejsce: Wzgórze Polskie + Łokietka 5, Wrocław

Poznań - Następny przystanek
Termin: 1-3 lipca
Miejsce: tramwaj na linii 0P + Nadodrze, Wrocław

Łódź - Tkana odnowa
Termin:14-17 lipca
Miejsce: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, Wrocław

Gdańsk - Miasto Wolności
Termin: 30 lipca-6 sierpnia
Miejsce: kamienica Rynek 25, Wrocław

Katowice - Miasto Muzyki
Termin: 15-21 sierpnia
Miejsce: Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 8, Wrocław

Spot Koalicja Miast dla Kultury
Wrocław 2016

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..