Nowy numer 2/2021 Archiwum

O wolności na dużym ekranie

3 czerwca we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty rusza Międzynarodowy Przegląd Filmowy "Świat bez wolności". Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia jest bezpłatny. W kasach kina można już odebrać wejściówki na dzień otwarcia.

Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Przegląd potrwa 9 dni. W programie jest 13 filmów i 9 spotkań z wyjątkowymi gośćmi, w tym z twórcami filmowymi, jak Jiří Menzel lub Márta Mészáros, dziennikarzami, historykami, świadkami historii z Niemiec, Chile, Kuby, Węgier czy dawnej Czechosłowacji.

Program Międzynarodowego Przeglądu Filmowego „Świat bez wolności” został tematycznie podzielony. Dzień otwarcia poświęcony jest zagadnieniu utopii. To okazja, by na dużym ekranie zobaczyć obrazy ikoniczne dla historii kina: „Fahrenheit 451” (reż. François Truffaut) oraz „Brazil” (reż. Terry Gilliam). Między seansami zaplanowano dyskusję z udziałem prof. Roberta Klementowskiego, Andrzeja Drzewińskiego, pisarza science fiction, oraz Roberta Szmidta, pisarza, publicysty, redaktora naczelnego nieukazującego się już magazynu „Science Fiction”.

Tematem każdego kolejnego dnia przeglądu będą okresy niedemokratycznych rządów w różnych krajach. Poza wymienionymi to ZSRR i Chiny, jak również PRL. - Zaprosiliśmy gości z wielu, nieraz dalekich, krajów. Filmy w połączeniu ze spotkaniami to rzadka okazja, by od podszewki poznać mechanizmy działania reżimów bezwzględnie dławiących wolność w różnych czasach i na różnych kontynentach. Będzie można porozmawiać m.in. z ludźmi, którzy o wolność walczyli. W ten sposób lepiej zrozumiemy również naszą historię - mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na spotkania wstęp jest bezpłatny po wcześniejszym odebraniu wejściówek. Upoważniają one do obecności na całym bloku wieczornym: na projekcji filmu oraz na organizowanym po niej spotkaniu.

Osoby, które nie były na sali kinowej podczas emisji filmu, będą mogły uczestniczyć w spotkaniu tylko wtedy, jeżeli będą wolne miejsca (o czym poinformuje obsługa kina).

Wejściówki są ważne równo do godziny rozpoczęcia seansu. Po tym czasie obsługa kina będzie wpuszczać na salę wszystkich zainteresowanych.

Podczas weekendów osobno będą wydawane wejściówki na pierwszy film i organizowaną po nim dyskusję, osobno zaś na drugi z emitowanych tego dnia filmów.

Wejściówki na każdy kolejny dzień przeglądu dostępne będą cztery dni wcześniej. Można je odbierać w kasach kina Nowe Horyzonty.

Na następnej stronie przedstawiamy szczegółowy program przeglądu filmowego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama