Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Agca nie był sam

Promocja książki Andrzeja Grajewskiego i Michała Skwary na temat okoliczności zamachu na Jana Pawła II już dziś.

Prezentacja publikacji „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II” odbędzie się 3 czerwca o 17.00 w sali konferencyjnej Domu – Hotelu Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim przy ul. św. Idziego 2 we Wrocławiu.

W spotkaniu udział wezmą autorzy, Andrzej Grajewski (historyk i redaktor Gościa Niedzielnego) i Michał Skwara, oraz goście specjalni: prok. Ewa Koj – naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który będzie moderował dyskusję.

Organizatorami spotkania są: Oddział IPN we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu oraz Gość Niedzielny. Wstęp wolny. Zapraszamy!

„Publikacja Andrzeja Grajewskiego i Michała Skwary zatytułowana >Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II< ma wyjątkowy charakter. Zawiera bowiem procesowy dokument w postaci postanowienia o umorzeniu śledztwa autorstwa prokuratora oraz artykuł naukowy będący wnikliwą analizą historyczną. Taki dwudzielny układ książki (dokumentacyjno-analityczny) nie stanowi powszechnej praktyki wydawniczej. Publikacja jest już drugą, po książce „Papież musiał zginać. Wyjaśnienia Ali Agcy”, wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, próbą przybliżenia kulisów, przygotowań, przebiegu i konsekwencji zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku. Jej wartość tkwi w tym, że oparta jest na bogatym materiale faktograficznym, ukazującym ustalenia polskich prokuratorów w śledztwie, uzupełnionym przez historyka Andrzeja Grajewskiego, dysponującego ogromną wiedzą na temat komunistycznych służb specjalnych, o wiele innych istotnych szczegółów, pozwalających na wyciągnięcie wiążących wniosków dotyczących zamachu”. (fragment Wstępu autorstwa prok. Ewy Koj)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy