Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Vratislavia Sacra".
Festiwal odbył się w stolicy Dolnego Śląska już po raz szósty. - Ta edycja była wyjątkowa choćby ze względu na miejsce, w którym się odbyła - na Ostrowie Tumskim - mówił tuż po ogłoszeniu wyników konkursu Artur Wróbel, dyrektor artystyczny wydarzenia i juror.
Podkreśla przy tym, że poziom zespołów, uczestników zmagań był bardzo zróżnicowany, jednak zdecydowaną większość stanowiły chóry dobre i bardzo dobre.
A. Wróbel zwraca uwagę, że wrocławski festiwal cieszy się coraz większą renomą. W tym roku wzięło w nim udział 21 chórów, czyli ok. 600 chórzystów z wielu krajów. Po raz pierwszy przyjechali do Wrocławia Amerykanie. Byli również: Węgrzy, Słoweńcy, Macedończycy, Słowacy, Czesi, Litwini i Polacy.
Absolutnym zwycięzcą zmagań konkursowych został chór Komorni Zbor "Megaron" z Lublany (Słowenia). Śpiewacy zdobyli Grand Prix festiwalu (10 tys zł. i statuetkę św. Cecylii) oraz pierwsze nagrody w kategoriach za najlepszy chór mieszany i za najlepsze wykonanie muzyki cerkiewnej.
- Rewelacyjny chór, który pokazał klasę brzmienia i interpretacji chóru profesjonalnego mimo, że wszyscy uczestnicy to amatorzy. To było bardzo zaskakujące - przekonuje dyrektor artystyczny "Vratislavia Sacra".
Tegoroczną nowością była kategoria dodatkowa. Nagrodę specjalną za najlepiej wykonaną pieśń kompozytora wrocławskiego zdobył Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - Chęć zaśpiewania w tej kategorii wyraziło sześć chórów. Pomysł bardzo się spodobał, żeby podczas festiwalu również promować wrocławskie kompozycje. To jest coś naszego, lokalnego, dlatego myślę, że w kolejnych edycjach chcemy utrzymać tę właśnie kategorię - dodaje. Zwycięski chór otrzymał 4 tys. zł. ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
Festiwal odbywał się pod patronatem honorowym abp Józefa Kupnego, metropolita wrocławskiego. Medialni wydarzenie wspierał "Gość Wrocławski".
Wyniki Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Vratislavia Sacra":
GRAND PRIX: Komorni Zbor "Megaron" (Lublana, Słowenia),
Kategoria Gospel & Spirituals
Kategoria Muzyka cerkiewana
Kategoria Chóry młodzieżowe
Kategoria Chóry o głosach równych
Kategoria Chóry mieszane kameralne
Kategoria Chóry mieszane duże
Nagroda za najlepiej wykonaną pieśń wrocławskiego kompozytora: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej (Gliwice, Polska),
Wyróżnieni dyrygenci: Sasho Tatarchevski i Natalia Sobkowiak