Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" ogłasza konkurs. Do wygrania: 40 m kw. ściany na mural w Centrum Historii Zajezdnia i 8 tys. zł do dyspozycji artysty przy wykonaniu, który na stałe zapisze się w jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce.
- Chcemy, aby na terenie wystawy było takie miejsce, które opowie nam o współczesnym Wrocławiu. Z jednej strony chodzi o przedmioty związane ze współczesnością miasta, których na razie nie chcemy zdradzić - mówi dr Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Drugą formą przedstawienia historii lat 1989-2016 w stolicy Dolnego Śląska będzie mural. - Organizujemy konkurs, w którym może wziąć udział każda osoba z pomysłem, jak wizualnie przedstawić współczesny Wrocław w wielkim formacie - dodaje dr Kucharski.
Regulamin definiuje pewne tematy, które powinny się pojawić na wielkim malunku artystycznym. Są to: powstanie samorządu Wrocławia i nowy herb miast, powódź tysiąclecia - 1997 r., Kongres Eucharystyczny - 1997 r., wydarzenia kulturalne, np. Festiwal Wratislavia Cantans, festiwal Jazz nad Odrą czy Europejska Stolica Kultury 2016 r., wydarzenia sportowe, np. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 r.
Ważne postacie, które powinny zostać uwzględnieni w projekcie, to: św. Jan Paweł II, ludzie kultury i nauki, bohaterowie książek o Wrocławiu, np. Tadeusz Różewicz, Tymoteusz Karpowicz, Kardynał Henryk Gulbinowicz, Tomasz Surowiec, Eberhard Mock (bohater kryminałów Marka Krajewskiego), Kabaret Elita, Ewa Szumańska.
Miejsca, które powinny zostać uwzględnione w projekcie, to: zajezdnia autobusowa przy ul. Grabiszyńskiej 184, rozwój infrastruktury, nowe obiekty (Narodowe Forum Muzyki, Stadion Miejski, Teatr Capitol, Panorama Racławicka, zoo, itd.), Wrocław jako miasto stu mostów.
- Zapraszamy nie tylko młodych ludzi do wzięcia udziału w konkursie na mural wielkoformatowy. Zwycięzca projektu otrzyma 8 tys. zł netto do dyspozycji i wykona swój malunek na ścianie o powierzchni 40 m kw. w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie jego dzieło będzie cały czas prezentowane - tłumaczy dr. Kucharski.
Do 7 lipca do godz. 12 można przesyłać swoje propozycje na adres mailowy: marta.kowalska-fic@zajezdnia.org.
Prace mogą zostać zaprojektowane w programie graficznym w formie elektronicznej lub w bardziej tradycyjnej formie rysunku, który później artysta prześle na podany wyżej adres mailowy w zeskanowanej formie. Wyniki organizator przedstawi przed 22 lipca, a wykonawca w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia (maksymalnie do 19 sierpnia) musi nanieść swój projekt na ścianę.
- Do zwycięzcy należy decyzja, w jakim stylu wykona swoje dzieło, czy w technice graffiti czy fresku, i jakiego rodzaju farby kupuje, itd. Musimy jednak być wcześniej uprzedzeni, jaki styl obierze - wyjaśnia Marta Kowalska-Fic, koordynator projektu.