Nowy numer 43/2020 Archiwum

Artystyczny szlak do Boga

Gala finałowa 6. edycji konkursów "Wędrówki szlakiem wartości" pokazała wielki zasięg, ale także wysoki poziom artystyczny wydarzenia. Spośród 1500 uczestników z ponad 100 szkół wyłoniono 130 laureatów. Ich prace naprawdę robią wrażenie.

Artystyczny szlak do Boga   Wręczenie nagród to przyjemny moment zarówno dla organizatorów jak i uczestników Maciej Rajfur /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

Część finalistów miała okazję przedstawić swoją twórczość podczas gali. Zaprezentowano poezję śpiewaną, fragmenty prozy, film i prezentację multimedialną. Konkursy aż w 26 kategoriach odbyły się przy dofinansowaniu prezydenta miasta Wrocławia i marszałka Dolnego Śląska oraz pod patronatem abp Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. W jury zasiadali aktorzy, artysta-plastyk, historyk sztuki, radni miasta Wrocławia, a także wykładowcy akademiccy.

Całość zorganizowała fundacja "Pax et Bonum" wraz z chętnymi nauczycielami i pedagogami z Dolnego Śląska. Uczestnicy, w wieku od przedszkolnego do ponadgimnazjalnego, mogli wykazać się w m.in. na polu plastycznym, literackim, poetyckim, recytatorskim, fotograficznym czy filmowym. Całość obejmuje także swoim działaniem osoby niepełnosprawne, które nadesłały prace z całej Polski. 

- Poprzez tę inicjatywę budujecie wspólnotę rodziny, parafii, szkoły, naszych wsi, miast i w końcu naszej ojczyzny. Ta wartość jest niezbywalna, nieprzemijająca i bardzo potrzebna w czasach pewnego zamętu i rozproszenia tego, co należy uznać za wartości. Nasza kochana młodzież została wprowadzona na odpowiedni szlak wartości, do których odwołują się jej talenty - mówił podczas otwarcia gali radny Sejmiku Dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Podkreślił, że artystyczne zmagania pomaga wzrastać kapitałowi społecznemu. A poczucie wspólnoty pozwala zmieniać na lepsze nasze otoczenie na podstawie naszych ambicji i marzeń. 

- Liczę, że prace konkursowe pozwoliły wam poszerzyć swoją wiedzę, dostrzec i docenić piękno Dolnego Śląska, pozwoliły odkryć i rozwinąć waszą postawę patriotyczną, rozbudzić wasze zainteresowania, Konkursy pokazały wszystkim, którzy zetknęli się z waszymi pracami, że jesteście utalentowani, wszechstronni, ciekawi życia i otwarci na wyzwania. To pozwala ufać, że w przyszłości będziecie mogli te talenty ofiarować naszej ojczyźnie. Jako jeden z jurorów jestem pod wrażeniem poziomu waszych prac - Robert Pieńkowski, radny miasta Wrocławia.

Pomysłodawca całości wyjaśnia, że poprzez inicjatywę chce zaprosić młodzież do wejścia na współcześnie niepopularny szlak, który jest ważny dla każdego człowieka. Chodzi o świadomość obecności Pana Boga i tego, co do Niego prowadzi, a więc postawa człowieka pełna dobroci, miłości, pokoju, radości i przebaczenia, budowania więzi rodzinnych, czy poszanowania środowiska.

- W tym roku podjęliśmy motyw przyjaciół, które są jak anioły: pomagają, gdy zabraknie nam sił i tchu. Wszystko zrodziło się z franciszkańskiego wezwania "Pax et bonum", czyli "Pokój i dobro". Te wartości, które promujemy, pozwalają poznać oblicze Boga - tłumaczy o. Tobiasz Mariusz Fiećko, dyrektor organizacyjny fundacji "Pax et bonum" i pomysłodawca konkursów. 

Już we wrześniu podany zostanie temat następnej edycji "Wędrówki szlakiem wartości". Pełna lista tegorocznych laureatów znajduje się TUTAJ.

Artystyczny szlak do Boga   Maciej Rajfur /Foto Gość Artystyczny szlak do Boga   Maciej Rajfur /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama