Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ministranci wybiegną na boisko

Już 18 czerwca ok. godziny 11.30 na stadionie w Wołowie usłyszymy pierwszy gwizdek sędziego na archidiecezjalnym turnieju piłkarskim Liturgicznej Służby Ołtarza. Trwają zapisy.

To pomysł ministrantów parafii pw. św. Wawrzyńca w Wołowie, którzy poprosili swojego wikarego, ks. Wojciecha Buźniaka, o pomoc w organizacji takiego turnieju.

- Chcemy się zintegrować z innymi członkami służby liturgicznej. Każdy chyba lubi grać w piłkę, to świetna zabawa, która łączy. Poza tym myślę, że mamy mocną ekipę, więc celujemy jak najwyżej. Musimy wierzyć w zwycięstwo - uśmiecha się prowokacyjnie Mateusz Wysocki, ceremoniarz z parafii. św. Wawrzyńca w Wołowie.

W ramach sportowych zmagań zagrają ze sobą ministranckie drużyny z gimnazjum i liceum w jednej kategorii. Prawdopodobnie na boisko wybiegną też księża, którzy zmierzą się ze starszymi członkami LSO.

Turniej piłki nożnej o puchar o. bp. Jacka Kicińskiego i burmistrza gminy Wołów rozpocznie się Mszą św. o godzinie 10 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie.

- Poprosiliśmy o. biskupa Jacka o przewodniczenie Eucharystii. Chętnie się zgodził i ucieszył z inicjatywy skierowanej do członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Modlitwa na początek zmagań sportowych to wyraz naszej wiary i świadomości, że będziemy tam dla Pana Boga - wyjaśnia organizator ks. Wojciech Buźniak.

Patronat nad imprezą objął piłkarz polskiej Ektraklasy, pochodzący z Wołowa, a występujący obecnie w drużynie Zagłębia Lubin, Krzysztof Janus. Dla zwycięskiej ekipy zawodowiec podarował wejściówki na mecz Zagłębia Lubin i zaaranżuje po meczu spotkanie w szatni z piłkarzami, obecnie trzecią drużyną piłkarską w Polsce.

- Piłka nożna jest bliska prawie każdemu ministrantowi, a taki turniej stwarza okazję do spotkania ze swoimi rówieśnikami z innych parafii. Często ministranci zastanawiają się, jak to jest w innych parafiach ze Służbą Liturgiczną. Podczas takiej inicjatywy można wymieniać swoje myśli na szczeblu międzyparafialnym - zauważa ks. Marek Leśniak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Gdy tylko usłyszał o pomyśle chłopców z Wołowa, chętnie wyraził zgodę i przyłączył się do organizacji sportowej rywalizacji, która, jak sądzi, skutecznie motywuje do pracy nad sobą.

- Zaczynamy od Mszy św., więc pokazujemy wyraźnie, kto nas zgromadził, kto nas zaprosił do tej wspólnoty - Chrystus. Myślę, że sport może być narzędziem ewangelizacji. Ministranci grający w piłkę na tym turnieju będą dawali świadectwo, jak rywalizować ze sobą w duchu fair-play - wyjaśnia ks. M. Leśniak.

Zwraca uwagę przy tym, że chłopcy kopią piłkę także poza turniejem, gdzieś w klubach, w szkole czy na podwórkach, a więc mają wpływ na zachowania swoich kolegów.

Ludzie zwracają uwagę, jak się zachowują przed, w trakcie rywalizacji. Np. jeśli ktoś jest człowiekiem wierzącym i czyni znak krzyża przed meczem. - To okazja do zamanifestowania swojej wiary i pokazania, że czegokolwiek w życiu nie robię, to zapraszam do tego Pana Boga - dodaje duszpasterz LSO.

Chętne ekipy mogą się jeszcze zgłaszać do 15 czerwca na adres mailowy: ks.wojciech.buzniak@gmail.com; ilość grających ekip jest ograniczona.

Poniżej załączamy plakat wydarzenia.

Ministranci wybiegną na boisko   Plakat wydarzenia Archiwum organizatora

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama