Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Muzyczno-filmowe retrospekcje

W parafii pw. NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu przy dźwiękach muzyki klasycznej z różnych stron świata i unikalnych filmach ks. Jerzego Rasiaka wspominano postać św. Jana Pawła II.

Wspomnieniowy koncert zorganizowano w ramach wielkiego jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Przed parafianami w kościele wystąpili: duet gitarowy DomaVoyo, Urszula Filipowicz - sopran oraz towarzyszący muzycy z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wykonali program przygotowany specjalnie na kanonizację Jana Pawła II, m.in. Barkę oraz muzykę klasyczną z różnych stron świata.

Między dźwiękami zaprezentowano unikalne filmu ks. Jerzego Rasiaka z Ośrodka Audiowizualnego Kurii Wrocławskiej (nazywanego "kronikarzem ojca świętego"), który przez 25 lat uwieczniał Karola Wojtyłę jako kardynała i później papieża. 

Zgromadzeni w świątyni mogli zobaczyć archiwalne materiały z wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 roku, a także z wizyt Karola Wojtyły w stolicy Dolnego Śląska za życia metropolity wrocławskiego kard.Bolesława Kominka, który był przyjacielem późniejszego papieża Polaka.

- Słuchając muzyki, rozważając słowa św. Jana Pawła II, a także wspominając jego osobę poprzez film ks. Jerzego Rasiaka chcemy w sposób modlitewny przeżywać te wielkie wydarzenia - mówi dla "Gościa Wrocławskiego" ks. kan. Witold Hyla.

Proboszcz parafii na Klecinie dodaje, że jako Polacy i jako ludzie otwarci czerpiemy z wielkiego bogactwa kultury naszego narodu, czyli wielu kompozycji, pieśni, tekstów religijnych i poezji, aby w szerokim wymiarze słowa "kultura" przeżywać to, co dla nas Polaków jest tak ważne w tym wielkim jubileuszu chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia Bożego.

- Jesteśmy świadomi, że znajdujemy się w wielkim momencie historii. Jesteśmy świadkami wielkich wydarzeń, które chcemy zgłębiać, wspominając naszą przeszłość i jednocześnie otwierając się na naszą przyszłość. Piękno harmonia i sztuka są dziełem Stwórcy a do Stwórcy idziemy obserwując Jego dzieła, także przez sztukę, przez dzieła artystyczne, które są przecież tworzone pod natchnieniem Ducha Świętego - wyjaśnia ks. kan. Witold Hyla.

Nie ukrywa, że cieszy się z wydarzenia kulturalno-religijnego w swojej parafii, które także wpisuje się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy