Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pomagać, ale najpierw wiedzieć, jak pomagać

76. Diecezjalny Dzień Orłów KSM przygotowano na temat pomocy niepełnosprawnym. Młodzi spotkali się z Bartłomiejem Skrzyńskim, w-skersem, społecznikiem, rzecznikiem miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Jednym z tematów był savoir-vivre. Gość opowiedział także o tym, jak profesjonalnie pomagać i nie popełniać błędów.

Pomagać, ale najpierw wiedzieć, jak pomagać   Prowadzenie niewidomemu również wymaga odpowiedniej wiedzy i praktyki Dominika Wołoszczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie zaczęło się w samo południe najważniejszym punktem, czyli Eucharystią w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Mszy przewodniczył asystent diecezjalny KSM, Ks. Arkadiusz Krziżok. W homilii ksiądz zwrócił uwagę na to, że apostołowie idąc za Chrystusem mieli wszystko zostawić oraz przedstawił KSM jako zorganizowane apostolstwo.

Po Mszy odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Skrzyńskim, rzecznikiem prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, dziennikarzem i działaczem społecznym. Młodzież usłyszała o savoir-vivre z osobami niepełnosprawnymi, nasz gość - będący również osobą jeżdżącą na wózku i jak sam powiedział, nie ciepiącą tylko chorującą na zanik mięśni - pokazał praktycznie jak bezpiecznie prowadzić wózek w ekstremalnych sytuacjach.

Warsztaty szkoliły uczestników do roli bycia przewodnikiem dla osoby niewidomej czy porozumiewania się z osobami głuchoniemymi. Na końcu odbyła się lekcja tańca z osobami na wózku. B. Skrzyński, który od początku uczestniczy w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa, organizowanej przez KSM, zwrócił uwagę na błędy, które popełnialiśmy w poprzednich latach.

W swojej działalności młodzież z KSM-u chce jak najlepiej służyć, dlatego uczy się, jak robić to profesjonalnie i nie popełniać faux-pas. Takie warsztaty pozwoliły zdobyć cenne umiejętności i dały możliwość lepszego przygotowania do codziennej służby oraz pomocy podczas Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych, która odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia. W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej archidiecezji zapraszamy wszystkich do roli uczestnika jak i wolontariusza. Więcej informacji wkrótce na www.wroclaw.gosc.pl.

 

Pomagać, ale najpierw wiedzieć, jak pomagać   Pamiątkowe wspólne zdjęcie ze spotkania Dominika Wołoszczak

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama