Wrocławska Fundacja Fonis przygotowała film o wydarzeniach sprzed 1050 lat.
Akcja zaczyna się w lesie. Turystka (w tej roli Agmieszka Bigaj) spotyka tajemniczą postać z gęsim piórem w dłoni. To Duch Historii (Przemysław Banasik). Dzięki niemu już po chwili przenosimy się w odległe wieki, by spotkać Mieszka (Arkadiusz Bazak) i Dąbrówkę (Maria Trębicka), biskupa Jordana (Jerzy Pawłowski), dzielnych rycerzy i dzieci. Ujrzymy także „miganą” legendę o Lechu, Czechu i Rusie.
20-minutowy film nosi tytuł „1050-lecie chrztu Polski w języku migowym". - Mając na względzie fakt, że wiele wydarzeń, które upamiętniają ten piękny jubileusz, jest niedostępnych dla osób niesłyszących, postanowiliśmy przygotować film specjalnie dla nich, choć stworzyliśmy go tak, by był atrakcyjny także dla słyszących - tłumaczą twórcy.
Film został zrealizowany przez osoby niesłyszące pod kierunkiem wrocławskiego niesłyszącego aktora - Arkadiusza Bazaka. - Pracowaliśmy nad nim przez niemal dwa miesiące - mówi ks. Tomasz Filinowicz, wrocławski duszpasterz niesłyszących i niewidomych, współautor scenariusza.
Uwagę przyciągają starannie wykonane stroje, o które zadbała Renata Maciejewska, scenografia (Przemysław Sławik) i muzyka (konsultacja muzyczna - Anna Szymik).
Fundacja „Fonis” powstała dla środowiska osób mających problemy ze słuchem i wzrokiem, skupionych wokół Duszpasterstwa Osób Niewidomych i Niesłyszących Diecezji Wrocławskiej.
1050 lat chrztu Polski w języku migowym
Fundacja FONIS