Uroczyście świętowana 3. rocznica ingresu do katedry wrocławskiej abp. Józefa Kupnego była wielkim podziękowaniem Bogu za dotychczasową posługę pasterską, a także prośbą o wsparcie inicjatyw podejmowanych w trosce o zbawienie powierzonych wiernych.
Mszę św., której przewodniczył metropolita wrocławski, koncelebrowali: kard. Henryk Gulbinowicz, bp Andrzej Siemieniewski, o. bp Jacek Kiciński oraz kapłani różnych godności i funkcji w archidiecezji.
W sercu kościoła wrocławskiego, czyli katedrze, zebrały się także osoby konsekrowane i wierni, chcąc wesprzeć swojego pasterza modlitwą.
- W osobie biskupa obecny jest wśród wiernych Jezus Chrystus, najwyższy kapłan. Dlatego biskupa należy uważać za arcykapłana Jego owczarni. Od biskupa bowiem wywodzi się i zależy chrześcijańskie życie wiernych - cytował podczas przywitania konstytucję dogmatyczną o Kościele „Lumen Gentium” proboszcz parafii katedralnej ks. Paweł Cembrowicz.
W homilii o. bp Jacek Kiciński nawiązał do Ewangelii, w której Jezus uczy nas, jak się zwracać w modlitwie do Boga Ojca.
- Pierwszym warunkiem wejścia w osobową więź z Bogiem jest przede wszystkim postawa wyciszenia. „Nie bądźcie gadatliwi, jak poganie.” - mówi sam Chrystus. Wskazuje także na świadomość obecności Boga, który zna doskonale nasze myśli, serce, nasze pragnienia oraz potrzeby. Nawet wówczas, zanim Go poprosimy - nauczał biskup pomocniczy.
Podkreślił także, że modlitwa „Ojcze nasz” ukazuje nam Boga jako miłość uprzedzającą. To Ojciec mieszkający w niebie, a zarazem ktoś bardzo bliski, zatroskany o każdego człowieka. W ten sposób Jezus przywraca centralne miejsce Boga w naszym życiu codziennym. Analizując wezwania Modlitwy Pańskiej stwierdził, że streszcza ona całe posłannictwo Jezusa Chrystusa, który na różne sposoby przypominał człowiekowi o Bożej miłości.
- Jej słowa pokazują nam, że Królestwo Boże jest możliwe do realizacji w wymiarze życia ziemskiego. Pod jednym warunkiem: że Bóg będzie w naszym życiu na pierwszym miejscu. Wówczas nigdy nie braknie nam chleba powszedniego. Nie będzie problemów z wzajemnym przebaczeniem. Będziemy silni w odpieraniu pokus i chronieni przed atakami złego - mówił o. bp Jacek zwracając uwagę, że to nauka niezwykle aktualna w czasach współczesnych.
Ukształtowanie sobie prawdziwego obrazu Boga, które dzieje się w rodzinie, to klucz do zrozumienia. Niestety, współcześnie przeżywamy kryzys ojcostwa. Ojciec przestaje być autorytetem dla swoich dzieci, a te szukają ich poza rodziną, w idolach proponowanych przez świat.
- Jezus ukazuje nam Boga-Ojca, który bardzo kocha i zapewnia szczęście pod warunkiem, że będziemy pełnić Jego wolę. A jego wolą jest, byśmy się wzajemnie miłowali. W sposób szczególny w obecnym Roku Miłosierdzia towarzyszą nam więc postacie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II - mówił o. bp Jacek.
Na końcu w tym kontekście złożył życzenia metropolicie wrocławskiemu, przypominając jego dewizę biskupią: „Christus dilexit nos”, czyli „Chrystus nas umiłował”.
- Twoje zawołanie wskazuje na Chrystusa, który na ziemi jest obrazem Ojca. Dziękujemy Ci dziś za Twoją obecność i pasterskie serce. Podczas wielu spotkań dajesz nam wyraźnie odczuć Twoje ojcowskie zatroskanie o każdego człowieka. Niech zatem modlitwa „Ojcze nasz”, której nauczył nas Chrystus, będzie Twoim drogowskazem w posłudze pasterskiej. Niech Chrystus, który nas umiłował, prowadzi Cię drogą miłości, a Maryja, matka nasza, otacza Cię ciepłem swojego niepokalanego serca - mówił biskup pomocniczy archidiecezji.
Pod koniec Eucharystii życzenia abp. Józefowi złożyli także kapłani oraz wierni. Oprócz kwiatów hierarcha otrzymał pamiątkowy krzyż z Ziemi Świętej oraz obraz rybaka namalowany przez wrocławską artystkę. Podczas uroczystości metropolita wyróżnił także wybranych księży.
Godność kanonika gremialnego otrzymał ks. Stanisław Stelmaszek, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach.
Godność kanonika honorowego kapituły kolegiackiej św Krzyża otrzymał ks. Kacper Radzki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie
Godność kanonika honorowego extra numeru kapituły kolegiackiej św. Krzyża otrzymali: ks. Andrzej Augustyn, proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Boguszycach, ks. Tomasz Broszko, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie, ks. Zbigniew Dąbrowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Rogowie Sobóckim, ks. Dariusz Filozof, proboszcz parafii pw. NMP z Góry Karmel w Dobrej, ks. Jak Myjak, kapłan emeryt.
Ks. Kacper Radzki odbiera wyróżnienie Maciej Rajfur /Foto Gość