GN 47/2020 Archiwum

Święto Wrocławia - spotkajmy się na modlitwie!

Zbliża się Święto Wrocławia, czyli uroczystość patrona miasta, św. Jana Chrzciciela. Z tej okazji na wszystkich wiernych archidiecezji czeka wiele atrakcji. My zachęcamy przede wszystkim do wspólnej modlitwy, która ma wielką moc. Co, kiedy i gdzie? Przedstawiamy poniżej.

Święto miasta jest znakomitą okazją do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych stolicy Dolnego Śląska. Włączają się w nie miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, agencje artystyczne i inne, co roku przygotowując kilkadziesiąt wydarzeń takich jak koncerty, gry, warsztaty artystyczne, czy wykłady.

Dla katolików jednak kulminacyjnym momentem rozbudowanych obchodów będzie uroczysta Msza św. w intencji miasta Wrocławia, jego mieszkańców i sprawujących władzę. Eucharystię odprawi abp Józef Kupny 24 czerwca o godzinie 18:30 w katedrze wrocławskiej pod wezwaniem właśnie patrona miasta św. Jana Chrzciciela.

- Tym, co fascynuje w postawie patrona, jest to, że nie bał się mówić ludziom prawdy. Często dla słuchaczy jego słowa mogły być bulwersujące. Tymczasem on wiedział, że nie może pozwolić sobie na okłamywanie ludzi - naucza abp Józef Kupny.

 - Miał misję i nie liczył słupków popularności. Nie zlecał badania opinii publicznej. Nie sprawdzał, jaki procent społeczeństwa go popiera. Nie zatrudniał specjalistów od wizerunku. Mówił prawdę i ludzie go słuchali. Ile dobrych decyzji nie zostało podjętych? Ile słów nie zostało wypowiedzianych, bo rozbiło się o to jedno pytanie: Co inni  o mnie powiedzą? - zauważa metropolita wrocławski.

Zwraca uwagę na fakt, że Jan Chrzciciel nie dbał o to, by uchodzić za ważnego w oczach ludzi, nie zabiegał o chwałę.

- Spełnił swoją misję, bo był niezależny. Zależał tylko od Boga. Modląc się za nasze miasto, za sprawujących w nim władzę i podejmujących ważne dla całej społeczności decyzje, proszę o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców i tych, którzy Wrocław odwiedzają. Módlmy się za wstawiennictwem naszego patrona, by pomógł nam prostować takie pojęcia jak: dobro, zło, miłość i prawdziwa służba - mówi hierarcha i zachęca do wzięcia udziału w obchodach święta na Ostrowie Tumskim.

Poniżej przedstawiamy plan uroczystości i atrakcji, które w dniach 24-26 czerwca czekają na mieszkańców.
 

Miejsce - Ostrów Tumski, Scena pod katedrą św. Jana Chrzciciela

24.06 (piątek)

 • 18:30 Msza św. w intencji Wrocławia w święto patronalne św. Jana Chrzciciela (katedra)
 • 21:00 Turniej Tenorów - koncert najwybitniejszych dzieł operowych. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka oraz tenorzy: Łukasz Gaj, Adam Sobierajski i Tadeusz Szlenkier

25.06 (sobota)

 • 14:00 Otwarcie Rodzinnego Świętowania na Ostrowie
 • 14:15 Koncert folk-rockowy zespołu 40i30na70
 • 15:30 "Teatr dla rodziny" - etiudy teatralne i animacje Teatru na Ostrowie
 • 17:00 Koncert hip-hopowy ks. Jakuba Bartczaka
 • 18:20 Otwarcie Nocy Świętojańskiej z ŚDM
 • 18:30 Msza św. z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży
 • 19:45-21:00 koncert rockowy zespołu Fragua
 • 21:00 Apel Jasnogórski wraz z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży pod przewodnictwem biskupa Jacka Kicińskiego

24-26.06 (piątek-niedziela)

 • 9:00-21:00 Możliwość zwiedzania Muzeum Mobilnego Jana Pawła II, twórcy Światowych Dni Młodzieży z osobistymi rzeczami papieża

Wstęp wolny na wszystkie imprezy oraz do muzeum.

Organizatorzy: Radio Rodzina, stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina”.

Współorganizatorzy: Biuro Festiwalowe Impart 2016, Urząd Miasta Wrocławia, Teatr na Ostrowie, Agencja Ochrony Societas, Wrocław-Galilea.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama