Podczas konferencji prasowej wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński przedstawił przebieg programu "Rodzina 500+" na Dolnym Śląsku. Na stan z 15 czerwca złożono ponad 172 tysiące wniosków, a wypłacono ponad 182 miliony złotych, które trafiły do dolnośląskich rodzin.
- W pierwszej kolejności należą się podziękowania pracownikom samorządowym, którzy ten program obsługiwali za ciężką i sprawnie wykonywaną pracę, dziękuję także wszystkim osobom, które zaangażowane były w promocję programu - rozpoczął wicewojewoda.
Z danych na 15 czerwca wynika, że zostało złożonych ponad 172 tys. wniosków. Z tego 125 tys. wniosków już znajduje się na etapie wydania i zatwierdzonej decyzji administracyjnej, co daje poziom realizacji na poziomie prawie 73%.
Kwota wypłaconych świadczeń wychowawczych sięga 182 milionów 700 tysięcy złotych. Te pieniądze trafiły do dolnośląskich rodzin. Przypomnijmy, że szacunkowe dane wskazują, iż liczba dzieci we Wrocławiu, które skorzystają z pieniędzy będzie ok. 65 tys. Na ten czas liczba wypłaconych świadczeń wynosi ponad 47 tys. Na całym Dolnym Śląsku uprawionych dzieci mamy ok. 300 tys.
- Samorządy na chwilę obecną mają ponad 85 milionów złotych więcej ponad poziom wypłacony (267 mln), więc nie ma żadnych wątpliwości co do tego, czy pieniędzy starczy na wypłatę wszystkich świadczeń. Niespełna miliard złotych wpływie w tym roku do budżetów dolnośląskich rodzin - zapewniał wicewojewoda.
W statystykach na mapie 500+ miejscowości dolnośląskie przodują pod kątem dzietności. Na pierwszym miejscu na Dolnym Śląsku pod względem najwyższych wypłat świadczeń w jednej rodzinie uplasował się Jawor. Tam rodzina otrzymała 5500 zł. dla jedenaściorga dzieci.Nie brakuje rodzin z dziesięciorgiem dzieci (Przemków, Udanin)
- Jestem przekonany, że te wakacje będą lepsze, bogatsze dla wielu rodzin niż rok temu. Decyzje są wydawane na bieżąco. Nie mamy żadnych informacji zwrotnych, żeby jakiekolwiek istotne trudności uniemożliwiały przekazywanie środków - stwierdził K. Zieliński.
Urząd wojewódzki z ramienia rządu apeluje do rodzin, które jeszcze nie złożyły wniosków.
- Do 1 lipca tego roku włącznie wszystkie te osoby, które złożą wniosek, otrzymają wyrównanie przysługujących im pieniędzy od 1 kwietnia. W późniejszym terminie nie będzie to możliwe, więc prosimy dla wspólnego dobra polskich rodzin składać wnioski - zachęca wicewojewoda.
Gminy sukcesywnie wydają decyzje administracyjne i wypłacają świadczenia wychowawcze. Podobna sytuacja jest w powiatach. Spośród 169 aż 52 gminy rozpatrzyły ponad 90% złożonych wniosków. Wszystkie dolnośląskie gminy otrzymują na bieżąco zamówione środki na wypłatę świadczeń. Nie zgłaszają niedoborów w tym zakresie.
W skali kraju obecnie szacuje się, że ponad 80% uprawnionych Polaków złożyło wnioski w programie „Rodzina 500+”.