Organostrada i Non Sola Scripta

Zbliża się wielkie święto miłośników organów. Już 17 lipca startuje muzyczny maraton.

– Tego dnia zapraszamy na 5 koncertów, pomyślanych tak, by można było połączyć „smakowanie” muzyki organowej ze zwiedzaniem miasta czy choćby wypiciem kawy w sympatycznym miejscu – mówi prof. Andrzej Chorosiński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta oraz Organostrady, wpisanej w program ESK. – Chcemy tym muzycznym wydarzeniem zainaugurować cykl koncertów organowych i kameralnych pod wspólnym tytułem Historyczna Organostrada Dolnego Śląska, który, mamy nadzieję, byłby kontynuowany w następnych latach. Wyobrażam sobie, że koncerty organowe mogłyby się odbywać w odstępach dwudniowych w miejscach, gdzie zachowały się arcydzieła budownictwa organowego (Jelenia Góra, Krzeszów, Bardo, Świdnica, Pole Legnickie, Legnica). Udział w koncertach można by było połączyć z poznawaniem lokalnych atrakcji turystycznych, zwiedzaniem okolicy. Sądzę, że byłaby to interesująca oferta także dla zagranicznych biur podróży.

Organostrada i Non Sola Scripta   Prof. Andrzej Chorosiński zaprasza na organową ucztę Agata Combik /Foto Gość

W każdym z pięciu koncertów tegorocznej Organostrady instrument ten pokaże swoje odmienne oblicze. – Wrocław to miasto trzech kultur, polskiej, czeskiej, niemieckiej. 17 lipca o 11.00 w Oratorium Marianum usłyszymy przedstawicieli tych trzech narodów. Wystąpią Jaroslav Tůma, Franz Hauk, Józef Serafin, wraz z Orkiestrą Kameralną Narodowego Forum Muzyki. Każdy z nich wykona utwór G. F. Händla oraz muzykę rodem ze swojego kraju.

O 14.30 w kościele św. Krzyża usłyszymy m.in. Kantatę „Tryptyk rzymski” F. Stankiewicza – w której, jak mówi prof. Chorosiński, muzyką i słowem opisana została Kaplica Sykstyńska. Kolejne tego dnia koncerty zabrzmią w kościele św. Marcina (16.30) oraz ponownie w kościele św. Krzyża  – o 18.00 i o 21.00. Podczas koncertu o 18.00 wystąpią „Servi Domini Cantores” – „Śpiewający Słudzy Pańscy” (wśród których jest aż czterech kapłanów), a przy organach zasiądzie prof. A. Chorosiński. Usłyszymy m.in. prawykonanie „Modlitwy Polskiej. Pieśń na 1050. rocznicę Chrztu Polski (Tutti)” z muzyką A. Chorosińskiego i słowami ks. P. Sobierajskiego.

„Organostrada” to swoisty wstęp do 23. Międzynarodowego Festiwalu Non Sola Scripta – Wrocławskie Lato Organowe, który potrwa od 24 lipca do 4 września. Podczas jego trwania co niedzielę o 19.00 będą odbywały się koncerty organowe w kościele św. Krzyża. – Każdy z nich będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju – mówi prof. A. Chorosiński. Usłyszymy m.in. duet organowy, organy z fletem i innymi instrumentami.

 Pełen program oraz informacje o biletach znajdą się wkrótce na www.impart.art.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..