W Brukseli rozpoczęło się Europejskie Forum Młodych im. Bolesława Kominka. To seminaria i warsztaty na temat historii, stosunków międzynarodowych, prawa i wyzwań współczesności. Jak upłynął uczestnikom pierwszy dzień?
Pojednanie to długotrwały proces, który zrodzić musi się w obliczu prawdy, w momencie nazwania faktów i uświadomienia sobie, że po obu stronach konfliktu stoją ofiary. To proces, w którym kluczową rolę odgrywają jednostki mające siłę i odwagę do bycia wiernym wyznawanym wartościom - to tylko niektóre wnioski i rozmowy wynikłe po pierwszym dniu Europejskiego Forum Młodych im. Bolesława Kominka w Brukseli. Inicjatywa odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".
Projekt rozpoczęły warsztaty, których uczestnicy - młodzi ludzie z Czech, Słowacji, Francji, Ukrainy, Litwy i Polski, opowiadali o swoich motywacjach do udziału w Forum, ale także za pomocą danych geopolitycznych i wydarzeń historycznych przestawiali swoje kraje.
- Chcemy, by punktem wyjściowym naszych rozmów było zrozumienie. Celem warsztatów wprowadzających było przełamanie pierwszych lodów i barier, także językowych oraz między ludźmi. Nasze doświadczenie mówi, że łatwiej rozmawia się na wymagające i trudne tematy w grupie ludzi, którzy przyjrzeli się historii i kulturze krajów, z których pochodzą. Co ukształtowało współrozmówcę i jego punkt widzenia? To ważne pytanie - mówi Joanna Bigos, członek Fundacji Młoda Rzeczpospolita i lider projektu.
Podczas drugiego seminarium uczestnicy spotkali się z dr. Wojciechem Kucharskim, dyrektorem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, który zarysował tło historyczne procesu pojednania polsko-niemieckiego i kontekst wystosowania Orędzia biskupów polskich z 1965 roku - dokumentu analizowanego potem przez całą grupę. Uczestnicy poznali postać Kardynała Bolesława Kominka, nazwanego przez dr. Kucharskiego jednym z pierwszych wizjonerów zjednoczonej Europy.
- Dla mnie najciekawsze w wykładzie było wskazanie tzw. kamieni milowych tj. wydarzeń i postaci, które doprowadziły do pojednania polsko- niemieckiego, to bardzo uporządkowało moją wiedzę - mówi Veronika Brunckova, Słowaczka która na do Brukseli przyjechała z Czech.
Spotkanie stało się przyczynkiem do dyskusji o przyszłym kształcie Europy, o jej pierwotnych wartościach i korzeniach.
-Pojednanie jest współcześnie wyzwaniem dla takich państw jak Ukraina i Rosja, Polska i Litwa, Czechy i Słowacja - mówią uczestnicy- dlatego tak ważne jest, aby odczytywać list polskich biskupów do niemieckich nie tylko jako dokument historyczny czy polityczny, ale przede wszystkim jako uniwersalnie wyrażaną potrzebę.
W czasie warsztatów uczestnicy Forum mieli również okazję poznać siedzibę Parlamentu Europejskiego, gdzie dzięki pomocy Europosła Pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego cała grupa spędzi 3 dni, w czasie których spotka się z europejskimi politykami, dyplomatami oraz przedstawicielami międzynarodowych organizacji pozarządowych.