Prace Marca Chagalla i klasyków awangardy XX w. można oglądać w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.
Niemal 60 prezentowanych litografii pochodzi z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi.
– W jego barwnych pracach przetrwał dawny Witebsk – miasto, nad którego zabudowaniami u Chagalla widać charakterystyczne latające kozy, koguty, krowy… – mówił dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.
Zaprezentował sylwetkę artysty (1887-1985) pochodzącego z rodziny chasydzkich Żydów, który rozpoczął swoją drogę artystyczną na Wschodzie, by potem – nie mogąc odnaleźć się w porewolucyjnej rzeczywistości – przenieść się do Paryża, a w czasie wojny do Nowego Jorku.
Oprócz jego prac, prezentowane są także dzieła klasyków sztuki awangardowej XX wieku, m.in. Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych. Cała kolekcja pochodzi ze wspomnianego muzeum w Witebsku.
– Ta wystawa jest ważnym elementem programu ESK – mówił Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia. – Pokazujemy, że Europa nie kończy się na Polsce; że wielka sztuka ma też źródła w Europie środkowej, wschodniej.
Wystawę „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” można oglądać w Pałacu Królewskim – oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia od 1 lipca do 30 sierpnia. Towarzyszy jej specjalnie przygotowana animacja filmowa „Świat wyobraźni Marca Chagalla”.
W przeddzień otwarcia wystawy o Chagall opowiadała m.in. Ludmiła Chmielnicka (druga z lewej) z muzeum w Witebsku Agata Combik /Foto Gość M. Chagall często przedstawiał m.in. cyrkowych artystów Agata Combik /Foto Gość