Ogólnopolska kampania billboardowa "Miłosierdzie podaj dalej" ma swoje źródło we Wrocławiu.
Jubileuszowy Rok Miłosierdzie w Kościele osiągnął już półmetek, za kilkanaście dni rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Jak przekonują twórcy kampanii "Miłosierdzie Podaj Dalej", to doskonały pretekst, by przypomnieć ludziom o tym, że Bóg ich kocha.
Na ulicach wielu miast w Polsce pojawiły się billboardy niosące przesłanie, że świętym może zostać każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu czy pozycji społecznej. - Chcemy przypomnieć wybranych świętych z różnych stron świata, reprezentujących wartości chrześcijańskie i mogących być przykładem dla nas dzisiaj. Równolegle zwracamy uwagę na konkretne działania, które podejmowali nie tylko święci, ale które możemy podejmować my wszyscy. Te działania to są uczynki miłosierdzia, do których zachęca papież Franciszek w orędziu do młodych - mówi Piotr Pietrus, Prezes Zarządu Fundacji "Vide et Crede", która swoją działalność rozpoczęła przed kilkoma laty w stolicy Dolnego Śląska.
Każdego miesiąca na billboardzie prezentowany jest inny święty. Jako pierwsza pojawiła się s. Maria Faustyna Kowalska - orędowniczka Bożego Miłosierdzia żyjąca w latach 1905-1938. Zasadniczym zadaniem siostry Faustyny było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Miłosierdzia. Jest ono przypomnieniem biblijnej prawdy o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, wezwaniem do zawierzenia Mu swego życia i czynnej miłości wobec bliźnich.
Fundacja Vide et Crede poprzez akcję "Miłosierdzie Podaj Dalej" pragnie skupić uwagę na tym, co może łączyć ludzi mimo różnych kultur czy pochodzenia, za czym tęsknią, a co mogą znaleźć w Kościele, choć nie zawsze to zauważają.
- Poprzez nasze działanie pokazujemy wartości, na które jest dzisiaj ogromne zapotrzebowanie, czyli miłość i miłosierdzie, dobro, prawdę i nadzieję. Potrzebna jest także odwaga, wolność, odpowiedzialność, zaufanie oraz bezinteresowna pomoc - dodaje P. Pietrus i podkreśla, że przesłanie ma być na tyle uniwersalne, aby trafiało również do tych, którzy dzisiaj są daleko od Kościoła.
W 2015 r. Fundacja Vide et Crede podpisała umowę z Archidiecezją Krakowską i uzyskała status oficjalnego operatora kampanii outdoorowej dla Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W jej ramach Fundacja prowadzi akcję: "Bilbord w naszej parafii widocznym znakiem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016". Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli, udzielając swojego apostolskiego błogosławieństwa, arcybiskupi pięciu metropolii (częstochowskiej, gnieźnieńskiej, poznańskiej, warmińskiej i wrocławskiej) oraz biskupi ordynariusze: elbląski, ełcki, gliwicki, legnicki, łowicki, kaliski, opolski, pelpliński, rzeszowski, świdnicki, sosnowiecki, włocławski i zielonogórsko-gorzowski.
Cykl plakatów wielkoformatowych przedstawia wizerunek wybranego świętego i równolegle osobę świecką - młodego, starszego, dziecko, kobietę, mężczyznę, małżeństwo i grupę młodych. Plakaty są wyklejane w całej Polsce od lutego na bilbordach o wymiarach 12m2 i 18m2. Oprócz grafiki nawiązującej do szaty graficznej ŚDM Kraków 2016 (kolorystyka i styl) na plakatach umieszczone zostały hasła - przesłania, które w jasny sposób zachęcają do konkretnego działania.
Zobacz wszystkie plakaty, które zawisły na billboardach w całej Polsce.